Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Klub Historii Idei

 
SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE FORUM KLUBU HISTORII IDEI UJ, ZAPRASZAMY DO JEGO WSPÓŁTWORZENIA POPRZEZ DYSKUSJE ORAZ OTWIERANIE NOWYCH WĄTKÓW.
Forum KHI » Astrologia i Renesans » Streszczenie »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2006-03-07 14:17:25 napisana przez khi
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 1 wiadomość na 1 stronie
khi
Administrator

Napisanych postów: 6
Ostatni post: 2006-03-08 14:45:07


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. Streszczenie Odpowiedz
2006-03-07 14:17:25 | URL: #
    1. Od starozytnosci do renesansu
Nauka astrologii przezywala najwiekszy rozkwit w Cesarstwie Rzymskim w II wieku po Chrystusie i rozprzestrzenila sie stad do innych centrów nauki jak Aleksandria, dalej do Konstantynopola, Bagdadu i Persji az po Indie. Na Zachodzie byla przez chrzescijanstwo zakazana, przez co w poczatkowym okresie sredniowiecza nastapil jej ograniczony rozwój. W XII wieku po raz pierwszy powrócila na zachód Europy wraz z Arabami przez Sycylie i Toledo. Dalszy impuls nastapil 200 lat pózniej pod wplywem platonizmu, który z Azji Mniejszej przeniknal za posrednictwem uczonych bizantynskich.

2. Osiagniecia astrologii w renesansie
Ksiazka o astrologii w okresie renesansu czeka ciagle na opracowanie. Jej osiagniecia byly niewyobrazalne: stawiano horoskopy nie tylko osobom prywatnym, ale na wzór antyczny calym panstwom, wykonywano takze horoskopy katarchiczne (tzn. wybór najlepszego czasu dla rozpoczecia dzialania). Lekarze byli wyksztalceni w jatromatematyce (medycyna astrologiczna) i poslugiwali sie zasada melotezji (przyporzadkowanie poszczególnych organów planetom lub podzial ciala ludzkiego zgodnie z porzadkiem znaków zodiaku). Na wzór orientalny królowie mieli swoich nadwornych astrologów i ta droga astrologia wkroczyla do polityki. Pisma zapowiadajace pojawienie sie komety, wrózyly tak katastrofy jak zarazy lub powodzie. Szczególne znaczenie mialo przewidywanie wielkich koniunkcji obejmujacych najwolniej poruszajace sie planety, Saturn i Jowisz, w okreslonych znakach, co zapowiadalo zmiany w swiatowych religiach.

3. Rozwój astrologii w renesansie.
Nastepna faza to wykorzystanie astrologii wraz z neoplatonizmem, studiowanym zreszta dzieki dzielom arabskim przelozonym na lacine, przeciwko arystotelizmowi, który byl podstawa dojrzalej scholastyki. Takie stanowisko juz wczesniej reprezentowal Pico della Mirandola, którego argumentów, glównie jednak astrologicznej wiary, nie mozna odrzucic. Mozna mówic o naduzywaniu astrologii i traktowanie jej jako instrumentu politycznego. Pod koniec XVI wieku zaznacza wyrazna zmiana mentalnosci. Sobót Trydencki zakazal poslugiwania sie ta nauka, ale jak wszystkie zakazy nie byl przestrzegany, stad musialy nastapic dalsze. Z drugiej strony pojawil sie heliocentryczny system wielkiego Mikolaja Kopernika. Nastapila dluga faza przejsciowa, ale oddzialywanie cywilizacji antycznej i znajomosc oraz wykorzystywanie wiedzy astrologicznej trwaja jeszcze w XVIII wieku.

4. Przypuszczalne przyczyny sukcesu astrologii w renesansie
Odpowiedz na pytanie o przyczyny sukcesu astrologii w okresie renesansu nie jest latwa i nie mozna jej wyczerpac w jednym zdaniu. Wiek XV to okres ciezkich politycznych i spolecznych wydarzen w postaci wojen, najazdów tureckich i szerzacych sie zaraz, a okres kryzysów tworzyl zawsze dobra atmosfere do rozwoju astrologii. Do tego dochodzil „indywidualizm” renesansowy. Inaczej niz w antyku, horoskopy stawiano na pokaz lub w celu prowadzenia dyskusji z innymi uczonymi o swojej konstelacji lub konstelacji wlasnych dzieci. Szczególna role odgrywaly dwie planety: szybki Merkury (bóg astrologów i poetów) i tragiczny Saturn (sprowadzajacy melancholie). Z drugiej strony stawianie horoskopów nie ograniczalo sie do indywidualnych osób, ale astrologiczna wiedza zostala rozszerzona na caly swiat i wszelkie przejawy zycia. W jej uniwersalizmie znalazl odbicie renesansowy ideal polimatii – uomo universale – kosmopolityzmu, koncepcji „mysli swiata”, tzn.” summy”, calego Kosmosu. Do tego dochodza pojawiajace sie co jakis czas nurty synkretyczne: poszczególne elementy astrologicznej wiedzy lacza sie z orfizmem, zydowska kabala, alchemia i bogata spuscizna hermetyzmu. Astrologia obejmuje takze fizjonomike, chiromancje, odzywaja ponownie rzymskie mantyki oraz zwiazane z nimi rytualne klatwy – Dirae.
Na ogól nie uwzglednia sie roli astrologii w dziejach szeroko pojetej sztuki. Babilonscy bogowie planet zostali przejeci przez Greków, a astrologia znalazla odbicie w greckim politeizmie. Porzadek planet ze Sloncem miedzy trzema dolnymi i trzema górnymi planetami, bedacy odbiciem zasady symetrii, nie mógl pozostac bez wplywu na system heliocentryczny Kopernika. Wizerunki planet i ich zodiakalne domy zapelniaja dziela malarskie i rzezbiarskie. Na wzór antyczny planety obrazowane sa jako postacie jadace na rydwanach. Szczególna role odgrywaja wizerunki 36 dekanów ( podzial znaku zodiaku na trzy czesci) oparte na dziele arabskiego astrologa Albumasara, korzystajacego z tradycji perskiej, indyjskiej i greckiej. Astrologia odegrala wazna role w ksztaltowaniu sie renesansowej poezji, gdyz w tym czasie doszlo do przemieszania poezji, mitologii i wiedzy. Dziela te wzorowaly sie na poemacie gwiezdnym Aratosa, Phainomena znanego z licznych antycznych tlumaczen i przeksztalcen, szczególnie Astronomica Maniliusa, uczonego poematu i przykladu klasyki z czasów Augusta, którego rekopis zostal odkryty w r. 1417. Ten ostatni utwór w sposób genialny zostal wykorzystany przez Giovanniego Gioviano Pontano, stad jego Urania moze byc uwazana za heurystyczny srodek, który przybliza zrozumienie poematu Maniliusa.Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 8 wiadomości w 6 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera