Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa

 
Witamy na forum dyskusyjnym Jędrzejowskiej / Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej i Klubu jej miłośników! Zapraszam do poruszania wszelkich wątków dotyczących naszej kolejki, przedstawiania własnych pomysłów, przemyśleń, zastrzeżeń i wyrażania opinii o działalności. Tylko razem możemy dalej ją rozwijać, pozostawiając potomnym - nie zapominając przy tym o zobowiązującej historii, szacunku dla tradycji, pamięci dla pokoleń tworzących ją ludzi! W związku z problemami z robotami sieciowymi rozsyłającymi spam zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia możliwości umieszczania nowych wątków tylko przez osoby zarejestrowane. Zapraszamy do nie ograniczonej niczym dyskusji.
Forum dyskusyjne Krakowskiego Klubu Miłośników Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej » Jędrzęjowska Kolej Dojazdowa » Archiwlane zdjęcia »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2007-09-16 15:53:05 napisana przez ^Damian
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 12 wiadomości na 2 stronach [<<< 1 2 ]
^Maciek
Moderator

Maciek

Napisanych postów: 236
Ostatni post: 2015-09-24 14:03:31
GG: 15656323


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. RE: Archiwlane zdjęcia Odpowiedz
2007-09-16 12:00:46 | URL: #
    Posiłkując się książka Stanisława Rogali "Chmielnik - miasto i gmina", w której niestety o kolejce praktycznie się zapomina, poza jednym zdaniem o jej powstaniu ([...] Od 1915r. miasto znajdowało się w austriackiej strefie okupacyjnej i choć Austriacy wybudowali w 1915r. kolej wąskotorową łączącą Chmielnik i z Jędrzejowem i Pińczowem oraz Rakowem i Bogorią, prowadzili jednak politykę wyniszczającą gospodarczo miasto i gminę. [...]) znajduje się tam jeszcze jedna z fotografii zamieszczonych właśnie na płockiej stronie.

Ma ona podpis: "Żydzi z Płocka przywożeni byli do getta chmielnickiego w bydlęcych wagonach. Na zdjęciu Żydzi chmielniccy zabierają przybyszów do domów."

Getto chmielnickie powstało latem 1941 roku i było dość spore - obejmowało swoim obszarem prawie całe miasto (bez ulic przylegających do pól), a przebywało w nim 13 tys. osób - widać dlatego deportowano do niego także Żydów z innych miast. Jednak jeśli chodzi o przesiadkę to ja bym ją raczej nazwał stacją końcową przynajmniej jeśli chodzi o kolejkę jędrzejowską, która już nie brała dalszego udziału w tym koszmarze - przy likwidacji getta jego ludność była etapami pędzona do Kielc i Chęcin i tam od razu "upychana" do składów normalnotorowych, które to według dwóch relacji zamieszczonych w książce niekiedy nie miały stacji docelowej...

Myślę, że temat jest głębszy i staram się na miarę możliwości przerzucać literaturę w poszukiwaniu wątków kolejkowych w działalności partyzanckiej i ogólnie dotyczących jej udziału w II WŚ by można było temat rozszerzyć. Dlatego jeśli ktoś byłby w posiadaniu jakiś materiałów to zapraszam do współpracy. Jednocześnie dzięki wielkie za powyższe zdjęcia.

Pozdrawiam
Maciek

^Damian
Użytkownik lokalny

Damian

Napisanych postów: 62
Ostatni post: 2010-03-30 17:47:12
GG: 540227


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Archiwlane zdjęcia Odpowiedz
2007-09-16 15:53:05 | URL: #
    Pytałem właśnie o przesiadkę, ponieważ jedno ze zdjęć ma podpis "Wypędzeni płoccy żydzi podczas przesiadki w miejscowości Chmielnik". Rzeczywiście z tego, co mi wiadomo (chociażby z opowiadań mojej rodziny), Chmielnik był przed wojną miejscowością, gdzie ponad połowę mieszkańców stanowili Żydzi. To też tłumaczyłoby powstanie getta w tym miejscu. Ciekawe jest więc w jakim stopniu kolejka uczestniczyła w migracjach ludności Żydowskiej. Wydaje się, że miałą jedynie funkcję dojazdową z/do toru normalnego. BTW, także wielkie dzięki za informacje i rozjaśnienie tematu.(2007-09-16 15:54:23) Wiadomość została zmodyfikowana
Wyświetlam 12 wiadomości na 2 stronach [<<< 1 2 ]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 2446 wiadomości w 241 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera