Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa

 
Witamy na forum dyskusyjnym Jędrzejowskiej / Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej i Klubu jej miłośników! Zapraszam do poruszania wszelkich wątków dotyczących naszej kolejki, przedstawiania własnych pomysłów, przemyśleń, zastrzeżeń i wyrażania opinii o działalności. Tylko razem możemy dalej ją rozwijać, pozostawiając potomnym - nie zapominając przy tym o zobowiązującej historii, szacunku dla tradycji, pamięci dla pokoleń tworzących ją ludzi! W związku z problemami z robotami sieciowymi rozsyłającymi spam zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia możliwości umieszczania nowych wątków tylko przez osoby zarejestrowane. Zapraszamy do nie ograniczonej niczym dyskusji.
Forum dyskusyjne Krakowskiego Klubu Miłośników Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej » Odcinki uruchamiane i oczekujące na ratunek » Hajdaszek - Raków »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2012-12-26 22:34:10 napisana przez ^andrzej
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 191 wiadomości na 20 stronach [<<< 1 2 3 4 5 6 7 ... 20 >>>]
^Damian
Użytkownik lokalny

Damian

Napisanych postów: 62
Ostatni post: 2010-03-30 17:47:12
GG: 540227


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-20 00:55:22 | URL: #
    Dziwi mnie fakt,że PKP od początku organizowania przejazdów turystycznych postawiła przede wszystkim na odcinek Jędrzejów-Pińczów (później Wiślica) a zrezygnowała z niezwykle malowniczo położonej linii do Bogorii. Co prawda kiedyś jeden z podróżujących wraz ze mna do Pińczowa mówił mi coś o jakimś ogłoszeniu na stacji w Jędrzejowie,które reklamowało rozkładowe pociągi do Bogorii,ale czy takie pociągi były organizowane...? Sam za młodu spędzałem całe dnie na stacji w Umianowicach nie przypominam sobie żadnych turystycznych pociągów ze strony Chmielnika i Bogorii.Fajnie by było pojechać kiedyś rozkładówką chociażby do Chmielnika. Wtedy ŚwKD byłaby jedną z najdłuższych czynnych wąskotorowych linii turystycznych w Polsce.

^Dariusz
Moderator

Dariusz

Napisanych postów: 469
Ostatni post: 2014-07-14 19:31:37


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-20 11:46:20 | URL: #
    Nie było pociągów turystycznych do Bogorii. Za czasów PKP został zamówiony tylko jeden pociąg, który pojechał do Chmielnika. Pamiętajmy o tym, że od 96 roku PKP zamknęło szlak od Umianowic w kierunku Bogorii, wtedy też zapadały decyzje o fizycznej likwidacji szlaku za Rakowem (nie wpisanego do rejestru zabytków).
Do Bogorii (a dokładniej do Dobrej Sztambergów) pojechał pociąg pożegnalny organizowany przez MK z Krakowa)


~2mek
Gość

3. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-21 06:05:38 | URL: #
    > 1) Szansa odbudowy mostka wiszącego jest -
> podkłady są przygotowane, są nawet 2 warianty
> odbudowy

To czego brakuje? Pieniędzy? Ile? Fachowców?

^Primo
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 46
Ostatni post: 2009-09-23 19:14:49


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-21 11:53:36 | URL: #
    Witam,zgadzam się z moim przedrozmówcą Andy, z pisania i gadania nic się nie odbuduje, chętnie pomogę przy odbudowie szlaku,tylko coś brak konkretych terminów wypadów na tej stronie co do odbudowy szlaku.Proponuje aby na tym Formum dodać temat " Odbudowa Szlaku Umianowice-Raków" na którym to mogło by się znajdować info. co do terminów wypadów do oczyszczania szlaku lub jego odbudowy-ewentualnie lista zgłoszeniowa. Mogło by się też znajdować na tym forum opis potrzebnych materiłów których np. Kolejka nie posiada a jest pomocne przy odbudowie szlaku. Zdrawim!

^andy
Gość

5. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-22 10:34:50 | URL: #
   
> To czego brakuje? Pieniędzy? Ile? Fachowców?

brakuje przejazdu w drodze 766

^Adam-Ogaza
Użytkownik lokalny

Adam-Ogaza

Napisanych postów: 164
Ostatni post: 2009-02-10 20:02:10


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
6. Hajdaszek 22.10.2006 Odpowiedz
2006-10-22 23:10:01 | URL: #
    Przejeżdżałem dzisiaj obwodnicą Kijów i oczywiście nie mogłem się oprzeć pokusie, by zboczyć 1 km ze szlaku i zobaczyć, co słychać w Hajdaszku. Efektem mojej wizyty jest kilkadziesiąt zdjęć, które postaram się jak najszybciej opracować i wysłać jako kolejną galerię. Teraz kilka spostrzeżeń:
1). Na drogowców chyba przyszło opamiętanie. Wprawdzie z obydwu stron prace posuwają się naprzód, ale tego kawałka torów, który wrzyna się do połowy jezdni nie tykają. Właściwie nie wiem, dlaczego. Ponieważ został pocięty na kawałki, i tak trzeba go wymienić.
2). Nie jest prawdą, że bez tej zwrotnicy nie da się przeformować składu. Metodą odgarniania trawy nogą przebadałem dzisiaj cały układ torowy stacji i stwierdziłem, że jest on zaskakująco bogaty, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Doliczyłem się aż 9 zwrotnic (wraz ze zniszczoną), a na wysokości budynku stacyjnego biegną równolegle 4 tory. Można więc urządzać b. skomplikowane manewry z podjeżdżaniem do bramy firmy betoniarskiej włącznie. Postaram się sporządzić szkic planu stacji i dołączyć do zdjęć. Trudno mi się wypowiadać na temat stanu zwrotnic. Próbowałem dwie przełożyć. Jedna poszła gładko, druga była chyba zabezpieczona zamkiem.
3). Gdyby PX chciał wrócić z przeciętej zwrotnicy południowym torem, niechybnie wjechałby w krzaki, które porastają następną zwrotnicę (mam to na zdjęciu).
4). "Most wiszący" nadal wisi.

Chciałem przy okazji zapytać, czy zarząd dróg zajął już jakieś oficjalne stanowisko w wiadomej sprawie i zadeklarował chęć współpracy? Czy też nadal głucho?

^Adam-Ogaza
Użytkownik lokalny

Adam-Ogaza

Napisanych postów: 164
Ostatni post: 2009-02-10 20:02:10


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
7. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-28 22:16:43 | URL: #
    ^andy napisał/a:
> 3) Na chwilę obecną nasze plany nie przekraczają
> Stawian i ew. Sędziejowic, ale bardziej realne
> jest osiągnięcie Chmielnika niż Młodzaw
>
> 4) Szansa na jazdę za Chmielnik jest zerowa.

Gdyby jakimś cudem udało się dotrzeć do Chmielnika (najpierw ktoś musiałby podarować kolejce kilka km szyn, które zniknęły z lasu), bez problemu możnaby pojechać jeszcze 2 km dalej, za rozebraną już bocznicę do kamieniołomu w Ptaszniku. Tor za stacją Chmielnik jest świetnie zachowany i nawet nie zarośnięty (pomijając spore drzewa na wschodnich zwrotnicach stacji).
Myślę, że zasadniczym problemem byłoby dopiero przekroczenie DK73 na styku Chmielnika i Suchowoli. Przejazd został całkowicie rozebrany podczas remontu drogi, a jego odbudowa wymagałaby chyba jakichś uzgodnień na szczeblu centralnym. Z tego, co czytałem, współczesne przepisy (lub może tylko zalecenia) sprzeciwiają się jednopoziomowym przejazdom kolejowym na drogach krajowych i obecnie trwa akcja ich usuwania (tzn. budowy wiaduktów).
Za tym przejazdem mamy znowu odcinek świetnie zachowany i bardzo malowniczy - tor wywija w polach straszne zakręty. Problemy zaczynają się potem na odcinkach leśnych, zwłaszcza w okolicach Potoku, gdzie w sumie znowu trzeba uzupełnić kilka km szyn, nieraz łącznie z podkładami.
Oczywiście snując takie dywagacje, trzeba cały czas pamiętać, kto jest właścicielem tego odcinka i jakie ma do tego podejście.

^Dariusz
Moderator

Dariusz

Napisanych postów: 469
Ostatni post: 2014-07-14 19:31:37


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
8. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-29 09:56:50 | URL: #
    Teren stacji Hajdaszej jest bardzo ciekawy, można się na nim jeszcze dopatrzeć dawnego starotorza 600 mm do Pińczowa.
Zwrotnica głowicy wjazdowej do odtworzenia szlaku przejazdowego nie jest w 100% potrzebna, my oczywiście jesteśmy zdania, że musi zostać odtworzona. Od czasu uruchomienia stacji używanymi torami jest główny i oblotowy. Aktualnie nie uzywamy oblotu, gdyż wymagałby sporych prac odchwaszczających. Tu nie poradzi koszenie, załatwieniem problemu byłby oprysk.

^Dariusz
Moderator

Dariusz

Napisanych postów: 469
Ostatni post: 2014-07-14 19:31:37


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
9. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-29 10:03:04 | URL: #
    Do Chmielnika od strony Sędziejowic już się nie dotrze. Mamy w planach jazdy drezynowe na odcinkach za drogą w Chmielniku.
Przejazd został usuniety podczas remontu za zgodą konserwatora zabytków - i tu wszystko odbyło sie zgodnie z prawem, bo nie było żadnych argumentów uprawdopodabniających tezę, że ruch w najbliższym czasie może tu zostać wznowiony.
Tak więc dalsze odcinki to już wyzwanie dla drezyniarzy. Problem to (poza ubytkami) sporo obszarów leśnych, które z racji 10 lat przerwy w ruchu porosły drzewkami, ich ilość w zasadzie uniemożliwia ruch, wycinka to ogrom pracy.

^Adam-Ogaza
Użytkownik lokalny

Adam-Ogaza

Napisanych postów: 164
Ostatni post: 2009-02-10 20:02:10


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
10. RE: Hajdaszek - Raków Odpowiedz
2006-10-29 20:00:19 | URL: #
    ^Dariusz napisał/a:
> Teren stacji Hajdaszej jest bardzo ciekawy, można
> się na nim jeszcze dopatrzeć dawnego starotorza
> 600 mm do Pińczowa.
>
Wiem, zrobiłem zdjęcie i wysłałem, wraz z innymi, koledze Maćkowi. Większa część tego starotorza jest obecnie zasypana hałdami kruszywa przywiezionego przez drogowców w związku z remontem, ale udało mi się zlokalizować jego początek.

Gdy w końcu uda się przejąć tą stację od PKP, myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie jej na jakąś nieszkodliwą działalność (np gastronomiczną - lokalizacja dobra, bo blisko drogi wojewódzkiej) w zamian za przeprowadzenie remontu i dbanie o cały teren. Bez rezydenta doglądającego dobytku na codzień, stacja popadnie w ruinę, tak jak stacja w Potoku Rządowym, gdzie nawet powybijano dziury w ścianach. Natomiast doglądanie jej z odległego Jędrzejowa tylko angażowałoby szczupłe siły i środki kolejarzy i pewnie byłoby nieopłacalne.

(2006-10-29 22:42:16) Wiadomość została zmodyfikowana
Wyświetlam 191 wiadomości na 20 stronach [<<< 1 2 3 4 5 6 7 ... 20 >>>]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 2445 wiadomości w 241 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera