Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa

 
Witamy na forum dyskusyjnym Jędrzejowskiej / Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej i Klubu jej miłośników! Zapraszam do poruszania wszelkich wątków dotyczących naszej kolejki, przedstawiania własnych pomysłów, przemyśleń, zastrzeżeń i wyrażania opinii o działalności. Tylko razem możemy dalej ją rozwijać, pozostawiając potomnym - nie zapominając przy tym o zobowiązującej historii, szacunku dla tradycji, pamięci dla pokoleń tworzących ją ludzi! W związku z problemami z robotami sieciowymi rozsyłającymi spam zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia możliwości umieszczania nowych wątków tylko przez osoby zarejestrowane. Zapraszamy do nie ograniczonej niczym dyskusji.
Forum dyskusyjne Krakowskiego Klubu Miłośników Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej » Odcinki uruchamiane i oczekujące na ratunek » Pinczów - Młodzawy »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2013-03-29 11:57:40 napisana przez ^andrzej2110
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 104 wiadomości na 11 stronach [<<< 1 2 3 4 5 6 7 ... 11 >>>]
^Maciek
Moderator

Maciek

Napisanych postów: 236
Ostatni post: 2015-09-24 14:03:31
GG: 15656323


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-02 13:10:01 | URL: #
    Nie chodzi o przejazd w DK766, choć jego losy są również do przewidzenia. Póki co prawdopodobnie by "wymacać" sprawę postępowanie toczy się w związku z usunięciem przejazdu prowadzącego drogę do ogródków działkowych. Jednak jak widać brak sprzeciwów w tym temacie zachęci tylko władzę do dalszych działań jak choćby poszerzenia drogi przed, na i za mostem na Nidzie o pas kolejki, czy wspomnianą modernizację ulicy Republiki Pińczowskiej, która kto wie czy nie pochłonie części układu torowego stacji Pińczów, nie wspominając o kilkuset metrach torowiska... była o tym mowa w zeszłym roku... na nasze oburzenie padł argument - przecież to jest potrzebne! Zgadza się - małym kosztem sporo punktów przed następnymi wyborami.

Generalnie szerzej obejmując sprawę, kto wie czy w zamysłach i dalszych lokalnych planach kolejka w ogóle ma docierać do Pińczowa, który przecież sam w sobie jest niepowtarzalną perłą na mapie Polski i nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych środków i wkładów by "trzepać kasiorkę".

Patrząc historycznie - niechęć do kolejki jest głęboko zakorzeniona w umysłach tamtejszych mieszkańców, rzec by można genetycznie dziedziczna - już sama jej budowa była zbyt kosztowna jak na możliwości tak małej społeczności, doprowadziła do ogromnego zadłużenia powiatu i w rezultacie patrząc dzisiejszymi kategoriami - nie zwróciła się - po kilku latach istnienia przejęło ją państwo. Inna sprawa, że bez niej Pińczów jako taki byłby nadal celowo zdegenerowaną przez zaborcę zapadłą dziurą bez możliwości dojazdu po najmniejszym deszczu, ale tego tradycyjnie nikt nie widzi - a tak dostał szansę odbudowy. Sprawy powojenne również działają drażniąco na obywateli - nowy przebieg kolejki spowodował odcięcie sporej liczby działek od bezpośredniego dojazdu do drogi na Skowronno zahamowując rozwój tej części miasta. Teraz są przejazdy, przejaździki, ale tłukący się po nocach i niedzielnych rankach skład też drażni co poniektórych. Wreszcie przebudowa ciągu drogowego w latach 70-tych i zmiana trasy kolejki też spowodowała zawłaszczenie, które ciągnęło się jeszcze do niedawna. Pewnie jeszcze trochę by tego było... Tak więc dziwię się, że w Pińczowie mimo wszystkich tych krzywd znalazła się tak liczna grupa jej entuzjastów, którym chciałbym tu życzyć dużo sił, wiary we własne możliwości choć dziwi mnie brak ich zaangażowania w sprawę przywrócenia przejazdu do Młodzaw właśnie.

Powstrzymując się od ocen - głupio będzie wyglądać Koło Miłośników Kolejki bez kolejki, co gorsza - takiej która była. Tym większy wstyd, że działają organizacje w kraju, które zaczynają praktycznie bez kolejki i z niczego robią coś - tu z czegoś robi się nic!

Pozdrawiam
Maciek

(2009-05-02 13:14:02) Wiadomość została zmodyfikowana
^Lowca
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 82
Ostatni post: 2010-06-25 14:24:41


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-02 20:24:19 | URL: #
    Jeżeli ten tor jest w rejestrze to jak dla mnie sprawa wyglądać powinna tak...

1. Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego... skoro w Nasielsku się dało to i tu się może udać...

Niech konserwator wie co go czeka jak da zgodę na skasowanie przejazdu - uderzać trzeba od razu do jego zwierzchników i zawiadamiać o jego planach - trzeba działać już dziś.

2. Jeżeli nieposkutkuje - Bruxela... skoro w jakiejś gównianej Rospudzie się da no to i tu się udać może...
Skoro baba wygrywa odszkodowanie za to że lekarz odmówił zabicia nienarodzonego dziecka - to i za przejazd powinni skasować.

A kto torem tym dysponuje ? Starostwo czy nieruchomości ?


TMKW - Uruchamiamy Koszalin Wąskotorowy.
^andy
Gość

3. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-02 21:33:35 | URL: #
    ^Lowca napisa?/a:

>
> 1. Ministerstwo kultury i dziedzictwa
> narodowego... skoro w Nasielsku się dało to i tu
> się może udać...

Podobno papiery o wykreślenie są już w/w

> Starostwo czy
> nieruchomości ?

Nieruchomości. Starostwo już by dawno zaorało .

^Dariusz
Moderator

Dariusz

Napisanych postów: 469
Ostatni post: 2014-07-14 19:31:37


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-02 21:33:54 | URL: #
    Niestety, raczej się nie uda
Tor nie został przejęty przez władze lokalne. Jedyne przymiarki jakie były robione to klasyczna ścieżka rowerowa. Casus już jest i to podwójny. Najpierw wycięto przejazd w Chmielniku podczas remontu drogi krajowej, potem tor za stacją w Pińczowie na potrzeby nawet nie rozpoczętej budowy hali sportowej. W obu przypadkach podstawą decyzji był brak prowadzenia ruchu jak i brak deklaracji takowego. Decyzje zostały wydane z zastrzeżeniem przywrócenia stanu pierwotnego w chwili ponownego uruchomienia pociągów. A to jak wiemy wobec faktów - jest nierealne. Do tego dokłada się postawa prezesa SSZJKD - i cóz więcej trzeba ?
Krakowskie Koło Sympatyków SwKD skupia się na ratowaniu szlaku do Sędziejowic - i na tyle starcza mu sił i środków. Odcinkiem do Młodzaw miał się zajmować prezes Kwaśniewski. Nad oceną tych działań nie będę sie skupiał, jako że zostałem podczas ostatniej rozmowy postraszony założeniem sprawy sądowej. Pozostawiam więc temat wszystkim świadkom.

^Lowca
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 82
Ostatni post: 2010-06-25 14:24:41


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-03 15:47:58 | URL: #
    Ja bym rąk nie załamywał - zawiadomienie i pisma do ministerstwa i bruxeli wysyłać może nawet osoba prywatna.
Radio, prasa, telewizja, rozdawać ulotki w pociągach - władza chce zniszczyć zabytek.

W Nasielsku kolejka do dzisiaj pod ZN-em, mało tego już i przetarg był wygrany i palniki były w akcji, samorząd żaden nie chce tego do dzisiaj, konserwator nie chciał wpisać bo rok 1950 to dla niego nie zabytek - no i jednak został do tego po prostu zmuszony przez "centralę".

Jedyny minus to taki, że z wojny o tory może być kosa z samorządami ( i trzeba to bardzo przemyśleć - my odpuściliśmy nielegalną rozbiórkę przez PKP stacji Świelino - w rejestrze jest, mało tego jest to przedmiot dzierżawy dla gminy Manowo - ale wybór był albo morda w kubeł i dostaniemy ochłapy po dobrej nowogardzkiej, albo będziemy z ZN-em wojować i sobie wtedy tabor namalujemy na obrazku )- ale po najbliższych wyborach władze się zmienią - może zmieni się i materiał do rozmowy.


TMKW - Uruchamiamy Koszalin Wąskotorowy.
^andrzej2110
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 337
Ostatni post: 2013-03-29 11:57:40


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
6. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-03 16:01:48 | URL: #
    Tylko czemu następna władz a będzie musiała odbudowywać to co poprzednicy zniszczyli??? Skoro obecnie nie są zainteresowani dalszym rozwojem to wystarczy zalać przejazdy asfaltem tak aby nie było dziur i niech czeka na lepszą władze - http://obywatelstwo.eu

(2014-04-23 12:52:49) Wiadomość została zmodyfikowana
^darek
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 2
Ostatni post: 2009-05-07 11:35:32


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
7. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-07 11:35:32 | URL: #
    witam. powiem tak, nie pierwszy raz i nie ostatni zapewne władza przeraża krótkowzrocznością swoich horyzontów widzenia. Generalnie to wg mnie sytuacja sie polepszy kiedy wreszcie to pokolenie (tych rządzących) raz na zawsze odejdzie (oczywiście nikomu źle nie życzę, a wręcz przeciwnie). Obecna władza dorastała w czas kiedy na topie było powiedzenie: czy się robi czy się leży to pensja się należy. No i niestety czym skorupka za młodu nasiąkła... Sytuacja jest patowa, ale nie można stać z założonymi rękoma. Kiedyś usłyszałem takie stwierdzenie, jak najbardziej trafne wobec władz, że najlepszy gospodarz to taki który nic kompletnie nie robi, bo nikomu sie nie narazi. Pomijając bierność władz Jędrzejowa w temacie kolejki, to patrząc na poczynania władz Pińczowa to jest to normalnie teksańska masakra piłą motorową!!!!! Pewne rzeczy trzeba wprost nazywać po imieniu wiec tego się będe tutaj trzymał. Dla mnie władza która nie dba o promowanie własnego regionu, tylko o jakieś śmieszne tematy na potrzeby kolejnych wyborów, to są poprostu puste łby!!! Nasz region jest wyjątkowo urokliwy, dodatkowo kolejka biegnie szlakiem zdala od cywilizacji, każdy kto nią jechał docenia jej piękno i pocztą pantoflową przekazuje to dalej i widać że z roku na rok liczba podróżujących się zwiększa. Szkoda że PUSTA władza tego nie widzi. Od jakiegoś czasu działa w Młodzawach Ogród na Rozstajach, w którym osobiście mam przyjemność często być. Od właścicieli wiem że czasami w weekend ich odwiedza po 3tys osób i więcej. Gdyby PUSTA władza pomyślała, poprosiła przedsiębiorców o wsparcie, odbudowała most w Skrzypiowie, to byłoby to nie lada atrakcja. Wtedy możnaby wozić ludzi i z Pińczowa i z Jędrzejowa i podejżewam że obroty SKD diametralnie by wzrosły i ci co skąpią kasy na kolejke może wreszcie by przejżeli na oczy że nie da się czerpać korzyści nie wkładając praktycznie NIC!!! Tu naprawde nie trzeba specjalnych nakładów. Każdy sie zastawia jakimiś przeszkodami. Dla mnie to błachostka. Sam prowadze firme ponad 10lat i spotykam na swojej drodze wiele ludzi i niektórzy mnie przerażają tym co potrafią wymyśleć jako przeszkode nie do przejścia. MASAKRA!!! Myśle że trzebaby w ten sposób sprawę też naświetlić marszałkowi województwa. Kolejną sprawą na poprawienie atrakcyności kolejki to zrobić np drezynowy weekend, gdzie możnaby zarówno na szlaku jędrzejów-pińczów-sędziejowice jak również pińczów-młodzawy-kierunek wiślica, zoraganizawać przejazdy (paradę) wraz z jakimiś konkursami. Można by zaprosic drezyniarzy z całej polski i zrobić taką impreze 2 razy w roku na naszej kolejce (wiosna, jesień) i np w lecie w starachowicach i nazwać tą imprezę np Świętokrzyskie Drezynowanie. Tutaj chyba nakładów by nie trzeba, a jakby taką imprezę nagłośnić to i władza by widział że coś sie dzieje, bo inaczej do tych MATOŁÓW cięzko trafić!!! Skoro nie chcą pomóc, to chociaż niech nie przeszkadzają. Generalnie już historia pokazuje (na przykładzie Włoszczowy choćby) że ludzie z młodszego pokolenia inaczej widzą perspektywy rozwoju swojego regionu i co najważniejsze nie widzą na swojej takich problemów jak ci co się od stołków oderwać nie chcą.... Pozdrawiam!!!

^andrzej2110
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 337
Ostatni post: 2013-03-29 11:57:40


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
8. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-07 12:41:29 | URL: #
    Niedawno napisałem zapytanie do burmistrza http://www.pinczow.com.pl/burmistrz.php narazei się jeszcze nie ukazało. Ciekawe czy się ukarze i co mi odpisze. Może ktoś jeszcze napisze w sprawie kolejki??
A właśnie czy właściciele ogrodu nie mogą jakoś wpłynąć na burmistrza?? ze chcieli by połączenia drezynowego (na początek) z Pińczowem?? Skoro majo tyle osób odwiedzających to jest dość duża karta przetargowa. Jak nie che pomóc to przynajmniej niech nie przeszkadza a inni zrobią to za niego.

^Bogdan_KRK
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 18
Ostatni post: 2009-10-15 17:01:04


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
9. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-07 15:01:17 | URL: #
    Witam! Ponieważ jestem bardzo poruszony likwidacją przejazdu w Pinczowie (a znając życie,pewnie i całego odcinka w kierunku Wiślicy)zapytam wprost: PANIE PREZESIE KWAŚNIEWSKI CO PAN NA TO??? Przytoczę tu rozdział II par.5 Statutu Stowarzyszenia Sympatyków Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej.
" Celem Stowarztszenia jest utrzymanie w ruchu zabytkowej kolejki"Ciuchcia Expres Ponidzie" co przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego, aktywizacji turystyczno gospodarczej gmin:Jędrzejów,Imielno,Kije,Pińczów,Złota Pińczowska,Wiślica oraz ochrona zabytku" W tym ostatnim zdaniu,zawarte jest to,co najważniejsze! OCHRONA ZABYTKU !!! Czy podjął Pan jakiekolwiek kroki, żeby ochronić zabytek? Liczę na to,że odpowie Pan na moje pytanie,niestosując dotychczasowej metody"chowania głowy w piasek".
Prawdziwy Miłośnik JKD Bogdan.Bogdan KRK
^Tomek_z_Kielc
Użytkownik lokalny

Tomek_z_Kielc

Napisanych postów: 142
Ostatni post: 2012-08-21 13:21:21
GG: 9425632


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
10. RE: Pinczów - Młodzawy Odpowiedz
2009-05-07 18:45:01 | URL: #
    Żeby nie pisać tylko, że ktoś powinien coś zrobić, a ktoś inny do czegoś jest statutowo zobowiązany, wysłałem poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego apel następującej treści:

APEL

Apeluję do Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nieuleganie wnioskom o wykreślenie z rejestru zabytków linii kolei wąskotorowych oraz zwrócenie szczególnej uwagi na decyzje Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w sprawach tychże kolei.

Jednoznacznie sprzeciwiam się wszelkim próbom degradacji infrastruktury kolei wąskotorowych wpisanej do rejestru zabytków. Jest to jedna z najbardziej dewastowanych grup zabytków w naszym kraju.

Duża część tych obiektów znajduje się nadal w gestii Polskich Kolei Państwowych S.A., które nie widząc w ich utrzymaniu ekonomicznej korzyści, pozwalają na ich rozkradanie i dewastację. Tymczasem zgodnie z ustawą o ochronie zabytków właściciel zabytku zobowiązany jest do utrzymywania go w odpowiednim stanie technicznym. Dla linii kolejowej na pewno nie są to leżące w gęstych zaroślach podkłady pozbawione szyn. W takim stanie jednak znajduje się dość duża część linii kolei wąskotorowych. Za przykład może tu posłużyć linia kolejowa Jędrzejów - Raków Opatowski, która na odcinku od Sędziejowic do Rakowa jest zarośnięta krzewami i lasem, zasypana miejscami ziemią i sukcesywnie rozkradana przez okoliczną ludność. Jeszcze kilka do kilkunastu lat takiego stanu rzeczy, a linię tę trzeba będzie przemianować z zabytku techniki na zabytek archeologiczny...

Niektóre samorządy lokalne decydują się przejąć linie kolei wąskotorowych i prowadzić na nich ruch turystyczny, co jest rozwiązaniem najlepszym. Innym zależy tylko na przejęciu gruntów pod budowę lub rozbudowę dróg. Dla realizacji takich niszczycielskich pomysłów konieczne jest wykreślenie torowisk z rejestru zabytków, czemu muszę się stanowczo sprzeciwić.

O ile mi wiadomo, właśnie w Rakowie samorząd zainteresowany jest budową obwodnicy na trasie kolei wąskotorowej. Podobna sytuacja ma miejsce w Pińczowie, gdzie samorządowcy (prawdopodobnie planując poszerzenie ulicy Legionistów) wyraźnie zmierzają w kierunku uniemożliwienia wznowienia ruchu w kierunku Wiślicy, zakłócając integralność toru, a co za tym idzie jego przejezdność. Podczas prac budowlanych w okolicy zalewu wycięto fragment toru, a po ich zakończeniu nie został on uzupełniony. Przy budowie chodników tor został w całości przykryty kostką brukową, a w ulicy Legionistów - zaasfaltowany.

Podczas remontu drogi wojewódzkiej nr 766 w Hajdaszku ekipa budowlana wycięła fragment torowiska w przejeździe na szerokości drogi, uszkadzając jeden rozjazd. De facto nie doprowadzono obiektu do stanu poprzedniego - wykonano jedynie przejazd o konstrukcji, którą należałoby nazwać prowizoryczną ze względu na natężenie ruchu drogowego. Niedawno, ze względu na stan techniczny przejazdu, został on zaasfaltowany. Rozjazd nie został naprawiony.

W mojej opinii ww. działania władz samorządowych Pińczowa oraz Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Kielcach noszą znamiona niszczenia zabytku, w dodatku za przyzwoleniem Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Jest absurdem, że organ powołany do ochrony zabytków lekką ręką wydaje zezwolenia na ich niszczenie i nie kontroluje doprowadzenia ich do zadowalającego stanu technicznego.

Proszę o działania kontrolne w opisanej sprawie i ponawiam apel o niewykreślanie z rejestru zabytków linii kolei wąskotorowych, jeśli pojawiłyby się takie wnioski. Jeśli argumentem byłby stan dewastacji ograniczający wartość historyczną zabytku, proszę pamiętać, że doprowadziły do niego działania samorządów i obojętność konserwatora zabytków.

Z poważaniem,
Tomasz Wciślik
Rowerzysta szynowy, inż. bud. kol.
http://tw_kolejofil.republika.pl
Wyświetlam 104 wiadomości na 11 stronach [<<< 1 2 3 4 5 6 7 ... 11 >>>]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 2446 wiadomości w 241 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera