Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się

 

Forum "Zagajnik"

Forum pszczelarskie » Forum » Gospodarka w ulu ... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2004-10-21 09:47:51 napisana przez ~zy_ga
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 7 wiadomości na 1 stronie
^Rafal
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 2
Ostatni post: 2004-01-16 19:16:03
GG: 3569612


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2003-12-08 17:31:19 | URL: #
    Witam!
Mam pytanie do wszystkich ktorzy gospodaruja w ulach wielokorpusowych.Jak sie przeglada rodziny? I jak wyglada praca w takim ulu? Od przyszlego roku mam zamiar przejsc na te ule ale brak doswiadczenia jakos mnie powstrzymuje, dlatego prosze o rady i ciekawe sposoby w gospodarce w takowym ulu.
Dziekuje Rafal


~Marek_LB
Gość

2. RE: Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2003-12-20 10:22:39 | URL: #
    W niniejszym forum w tematach "Ul Apipol" i "Wybór ula" pisałem o gospodarce w wielokorpusowym ulu systemu Apipol. Jeżeli Jesteś zainteresowany tym typem ula to poczytaj ww tematy.

^Mirage
Użytkownik lokalny

Mirage

Napisanych postów: 3082
Ostatni post: 2014-02-18 21:18:09


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
3. RE: Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2004-10-19 13:25:19 | URL: #
    Spotkałem gdzieś informację, że w USA i Kanadzie pszczelarze na zimę okręcają na zewnątrz ule Langsrotha folią.
Czy ktoś zna ten temat i mógłby przybliżyć?
Sam się biję z myślami czy nie okręcić folią. Zawsze to pewność że na złączach uli nie będzie zawiewał wiatr do środka. Tylko co z wodą deszczową?
Pozdrawiam.

^majka
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 108
Ostatni post: 2005-03-06 09:41:03
GG: 3490831


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2004-10-19 14:19:06 | URL: #
    W USA,gdzie przyjeła sie gospodarka wyłącznie w ulach o pojedynczych scianach, północnych stanach zaleca się owijanie z zewnątrz całych uli papierem silosowym, czasem wojłokiem i papą. na powałce, zaopatrzonej w osiatkowany otwor, przed załozeniem papieru układa się lużno słomę. w miejscu wylotu przymocowywuje się deseczkę umozliwiajacą wychodzenie pszczół jesienią oraz w słoneczne dni zimy i przedwiosnia (uzywany do ocieplenia papier jest koloru czarnego i łatwo przyciaga promienie słoneczne).Podobne ocieplenie, zwane "kozuchami", stosują w ulach cienkosciennych rowniez pasieki w w dawnym ZSRR, gdzie czesto nakrywa się je grupowo-po 3 lub 4- jednym futerałem. Jednak robi się to w sierpniu jak ul jest suchy i w ulach nieocieplanych. Myslę ze teraz to nie ma co ryzykowac ,bo moze wkrasc się wilgoc. I napewno nie folia tylko materiały przepuszczalne dla powietrza i chłonne do pary wodnej, gdyz przez nie m.in. odbywa się wymiana gazow pomiedzy zimowym gniazdem a otoczeniem. Tyle wiem ale tylko z teorii.

pozdrawiam

~zniesmaczony
Gość

5. RE: Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2004-10-19 15:57:11 | URL: #
    precyzyjny komentarz Majka. Gratuluję. Od siebie dodam,że w przypadku Mirage, który ma Langstrothy poliuretanowe, a więc z materiału wybitnie "ciepłego", owijanie uli nie ma żadnego sensu. Ul ten, będąc odlewem z formy utrzymuje również precyzyjne wymiary, stąd możliwość szpar, na styku korpusów jest żadna. Czego nie można powiedzieć o wielokorpusach drewnianych wykonanych przez domorosłych producentów, gdzieś tam w garażu.

~zy_ga
Gość

6. RE: Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2004-10-21 09:27:07 | URL: #
    ^Rafal napisał/a:
> Witam!
> Mam pytanie do wszystkich ktorzy gospodaruja w
> ulach wielokorpusowych.Jak sie przeglada rodziny?
> I jak wyglada praca w takim ulu? Od przyszlego
> roku mam zamiar przejsc na te ule ale brak
> doswiadczenia jakos mnie powstrzymuje, dlatego
> prosze o rady i ciekawe sposoby w gospodarce w
> takowym ulu.
> Dziekuje Rafal

Teraz mam i okazję, a i małą satysfakcję "mecenasa" upomnieć coby swoje opatulanie uli w stosownym temacie umieścił. Tu zaś o sprawę życiowej wagi idzie. Na gospodarkę w jakim ulu się zdecydować. Przyznaję że kolega startuje jak należy, zbierając wpierw możliwą informację na temat ula w którym zamierza się urządzić. Mówię to na podstawie własnych doświadczeń, jako że sam dopiero za czwartym razem znalazłem się w ulach tego typu. Co najważniejsze, teraz jestem zadowolony. Do lektury dwóch metod gospodarki w tego typu ulach dosyć obszernie opisanych odsyłam kolegę do nr: 9 i 10 „Pszczelarstwa” z 2003r. Ja podam tylko, co mnie takiego odpowiada w tych ulach. Po latach własnych przemyśleń i doświadczeń doszedłem do „czeskiej” metody prowadzenia pasieki, której podstawową zasadą jest jak najmniej przeszkadzać pszczółkom w pracy, a co za tym idzie wglądy, przeglądy i inne tego typu ingerencje w ich życie ograniczyć do minimum. Nawet za cenę ilości odebranego miodu. Tu paradoks , moje zbiory miodu wyrażnie wzrosły. Do tego idealnie nadaje się ul wielokorpusowy. Jedno tu zaznaczyć trzeba, że przy większej ilości uli o zawrót głowy może przyprawić ilość ramek jaką należy dysponować. By i tu życie sobie ułatwić zamierzam od przyszłego sezonu gniazda na snozach urządzić. Jak widzisz, ja po 30 latach pszczelarzenia też nie przestaję się rozwijać. Poczytaj też sobie (jak radzi kolega poniżej) temat „Wybór ula” na tym forum. Potem zaś z ewentualnymi pytaniami wal jak w ogień. Po to tu w końcu jesteśmy.
Pozdrawiam.


~zy_ga
Gość

7. RE: Gospodarka w ulu wielokorpusowym
2004-10-21 09:47:51 | URL: #
    Małe sprostowanie (najwidoczniej wczorajszy jestem) te Nr:"Pszczelarstwa" to tegoroczne, wakacyjne.

Wyświetlam 7 wiadomości na 1 stronie


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 60267 wiadomości w 5299 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera