Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się

 

Forum "Zagajnik"

Forum pszczelarskie » Forum » Pasieki wedrowne ... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2013-06-23 23:04:55 napisana przez Marian_p
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 13 wiadomości na 2 stronach [ 1 2 >>>]
~an50
Gość

1. Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2004-02-11 09:56:04 | URL: #
    Bedac ostatnio na wykladzie dr Lipinskiego oznajmil, ze rozprzestrzenianiu sie chorob pszczelich sprzyjaja miedzy innymi wedrowki rodzin pszczelich na pozytki. Czy sa one zagrozeniem dla pasie4k stacjonarnych? Jakie przepisy prawne reguluja przemieszczanie sie rodzin pszczelich i ich skladnikow . Kto bada pszczoly przed wywozka?/czy to badanie jest na Wujowe oko- mysle , ze prawdopodobnie takWystapienie choroby w pasiece pszczelarz ujawnia - stwierdza w/g mnie dopiero w stanie krytycznym. Czy tak jest naprawde?czy to jest zagrozenie?


^paweln
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 402
Ostatni post: 2009-11-11 07:38:05
GG: 2447657


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2004-02-11 10:06:50 | URL: #
    Napewno jest zagorzenie tak samo ten kto wywozi pszczoł jest zagrozeniem bo moze przewiez chorobe w ulach jak i sam moze byc zagrozony przez chore pszczoly znajdujące sie na terenie gdzie te pszczoły wywiózł.

~niedowiarek
Gość

3. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2004-02-11 17:49:19 | URL: #
    Dr Lipiński to wesoły gość.
Lubi też ostro przesadzać.
Musi barwnie opowiadać , żeby się utrzymać na rynku ze swoimi wykładami.
Trzeba brać 20% porawkę na to co mówi.


^paweln
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 402
Ostatni post: 2009-11-11 07:38:05
GG: 2447657


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2004-02-11 18:13:35 | URL: #
    tak tak moj wojek mi o nim opowiadal to jego kolega z klasy ze studiow weterynaryjnych. Skoro o rojce pszczelej potafil napisac ksiazke 300 stron "Istota oraz machanizm porzucania gniazd przez roje pszczół miodnych" to musi miec dar opowiadania i przekonywania. A co do zagrozenia wędrowania z pszczołami to wszystko zalezy od nas samych. Jak to ktos kiedys napisał ze pszczelarz powinien być sprytny, przebiegły i przewidujący.

^Natka
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 27
Ostatni post: 2004-04-01 15:34:46
GG: 4993369


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2004-02-12 14:58:10 | URL: #
    Nie zgadzam się!!!!! Przecież pasieki wędrowne prowadzą zazwyczaj ludzie o wysokich kwalifikacjach pszczelarskich i posiadających wiele rodzin pszczelich. Wydaje mi się ,że jak już to zagrożeniem są małe przydomowe, zaniedbane pasieki prowadzone przez ludzi którzy o hodowli pszczól nie mają zielonego pojęcia. Pozdrawiam pszczelarzy!!!!!!

~kaganek
Gość

6. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2005-01-29 18:11:45 | URL: #
    według mnie koła pszczelarskie powinny występowac do władz terenowych o niszczenie uli zaniedbanych stojących za stodołami itp to sa ogniska wszelkich chorob ule nigdy nie dezynfekowane./podam przyklad gdy zglosil sie do mnie taki pasiecznik aby osadzic mu roja zobaczylem 20cm zamarlych pszczol na dennicy ramki w stanie oplakanym smrod az nos wykreca a on chce do tego ula wpuszczac roja zgroza spalilem to i dalem mu jeden ze swoich uli

~bcb
Gość

7. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2005-01-29 18:23:23 | URL: #
    A zaniedbane stojące przed stodołami to co?

Marian_p
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 831
Ostatni post: 2015-05-24 16:56:51


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
8. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2005-01-29 20:51:50 | URL: #
    < rozprzestrzenianiu sie chorob pszczelich sprzyjaja miedzy innymi wedrowki rodzin pszczelich na pozytki. Czy sa one zagrozeniem dla pasie4k stacjonarnych? >

Może być zagrożeniem wtedy gdy przewozimy pasiekę z miejsca na miejsce a pszczoły gdzieś po drodze zaraziły się jakąś chorobą która ma przebieg utajony lub choroba jest w stadjum inkubacji. Wtedy ciężko jest uchwycic pszczelarzowi objawy choroby zakażnej, zarażliwej i wówczas pasieka taka stanowi zagrożenie dla pszczół okolicznych dokąd zostaną wywiezione na pożytki. Stanowi również zagrożenie dla własnej pasieki z przyczyn oczywistych. Przed każdym wywiezieniem pasieki na pożytki pszczoły powinny być badane przez lekarza weterynarii lecz nie jednokrotnie nawet doświadczony lekarz może nie rozpoznać choroby będącej w stanie wykluwania się. Na to czy wędrówki stanowią zagrożenie chorobotwórcze może mieć wpływ wiele czynników np. wiedza pszczelarza, otoczenie w którym znajduje się wywieziona na pożytki pasieka. Mam tu na myśli ryzyko zarażenia się chorobami od miejscowych pszczół. Jednak przy naszej ostrożności można ten stan zminimalizować maksymalnie. Na pewno żródłem chorób są opuszczone przydomowe pasieki(nie wszystkie) w których znajdują sie stare plastry oraz ramki ze śladami biegunki, zamarłe pszczoły. Wiemy, że są tzw. pszczoły błądzące, które bardzo chętnie odwiedzają takie opuszczone ule. Szczególnie na wiosnę kiedy jakaś rodzina nie przezimuje i osypie się i zostaną plastry z pokarmem to pszczoły chętnie odwiedzają takie ule w celach rabunku obecnego tam pokarmu. Stanowi to doskonałe żródło i siedlisko chorób, które mogą się rozszerzyć na całą pasiekę lub pasieki wiele jest przyczyn powstawania chorób jedną z takich jest z pewnoąścią późne zakarmienie pszczół na zimę co niejednokrotnie powoduje to, że pokarm nie jest zasklepiany a na skutki nie trzeba długo czekać. Dużą rolę ma świadomość pszczelarza w zwalczaniu chorób stosowania pewnych zasad w gospodarstwie pasiecznej i stosowanie Profilaktyki bo lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Pozdrawiam.


Pszczoły to moja pasja a pszczelarze to moi przyjaciele.
~kuba666
Gość

9. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2005-01-30 17:20:51 | URL: #
    Uwazam ze pszczelarz wedrujacy powinien uzgadniac miejsce postoju swojej pasieki z prezesem kola pszczelarskiego dzialajacego na danym terenie Znam przypadki gdzie pod pasieke stacjonarna podwieziono 40 ule bo byl pozytek dlugo ta pasieka nie postala w nocy co drugi ul wywrocil sie

~f-x
Gość

10. RE: Pasieki wedrowne to zagrozenie?
2005-01-30 20:19:18 | URL: #
    ~kuba666 napisał/a:
> Uwazam ze pszczelarz wedrujacy powinien uzgadniac
> miejsce postoju swojej pasieki z prezesem kola
> pszczelarskiego dzialajacego na danym terenie
> Znam przypadki gdzie pod pasieke stacjonarna
> podwieziono 40 ule bo byl pozytek dlugo ta
> pasieka nie postala w nocy co drugi ul wywrocil
> sie
Uważam że urzędy gnin powinny mieć wykaz i rozmieszczenie pasiek na swoim terenie.To w znacznym stopniu pomogło by w lokalizacji pasiek wędrownych.Przecież żaden pszczelarz rozsądnie myślący nie postawi pasieki wędrownej 200m od pasiek sąsiednich,jeżeli będzie wiedział o istnieniu takich.Do prezesów kół natomiast nie zawsze można dotrzeć,nie zawsze można z nimi rozsądnie rozmawiać[mówię o własnym podwórku].Spodkałem się nawet z takim prezesem koła,który kazał opuścić mi teren na którym ustawiłem pasiekę.Nie wiedział tylko że te 3ha to moja własność,ostatecznie teren opuścił pan prezes w towarzystwie umundurowanych funkcjonariuszy.Nawiasem mówiąc do dzisiaj go nie zrozumiałem o co mu mogło chodzić?
Przecież w promieniu 2km od mojej pasieki nie było ani jednego ula,według inspektoratu weterynarii,urzędu gminy,oraz zdjęć lotniczych.A na własnym terenie chyba każdy może ustawić pasiekę niezależnie od woli prezesa?


Wyświetlam 13 wiadomości na 2 stronach [ 1 2 >>>]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 60267 wiadomości w 5299 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera