Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się

 

Forum "Zagajnik"

Forum pszczelarskie » Forum » AEN Apikultura Ek... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2014-04-03 09:35:17 napisana przez Pszczelnik
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 45 wiadomości na 5 stronach [<<< 1 2 3 4 5 ]
dh-Bartnik
Użytkownik globalny

dh-Bartnik

Napisanych postów: 3110
Ostatni post: 2015-09-15 07:31:07
GG: 9741753


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. RE: AEN Apikultura Ekstensywna Naturalna wg. Oscar Perone
2010-08-01 07:52:40 | URL: #
    Kolego Janie Baptysto ! Nigdzie nie jest powiedziane, ze kołnierz ula musi być tak niski.Można go zrobić z drewna i też umocować na zawiasach. Jego wysokość będzie tylko zależna od grubości izolacji, oraz przestrzeni jaką chcemy zostawić. Zresztą jak Kolega myśli o nadstawkach - to daszek musi być odejmowany.Vide mój awatar - ul Optimal.

Co do mego testowania uli - niestety ja do roku 2005 użytkowałem tylko ule warszawskie poszerzone na 15 i 16 ramek leżaki + do tego kołnierz z ramkami 1/2 wlkp o poszerzonej górnej beleczce do 45mm.
To, że przestrzeń wewnętrzna ula musi być duża wywnioskowałem po ulach Optimal. Do tego wyjątkowego roku/2010/ nie miałem w nich żadnych rójek. Zimowanie na 3-ch pełnych korpusach to jest 11 ramek x 3 = 33 ramki, w każdym korpusie oczko otwarte, pszczoły sobie same regulowały otwór przez kitowanie, dno osiatkowane.
Twórcy ula Optimal nie stosują poziomej kraty odgrodowej - matka sama ogranicza czerwienie do 3-ch korpusów, wyjątkowo zajdzie wyżej i zaczerwi środek 1-2-ch plastrów. Ja jednak stosuję kratę poziomą.
Wiele doniesień czytałem na obcych stronach www i w prasie pszczelarskiej na temat przestrzeni wewnętrznej uli.

Ten sezon, że jest u nas bardzo ubogi w pożytki i praktycznie nie ma wianków miodu nad czerwiem - to zamiast 18-20kg cukru wypadnie dać więcej.


Pozdrawiam d-h BartnikJanbabtysta
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 26
Ostatni post: 2010-08-02 00:18:12


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: AEN Apikultura Ekstensywna Naturalna wg. Oscar Perone
2010-08-02 00:18:12 | URL: #
    Coz jeden sezon taki a nastepny miejmy nadzieje bedzie hojniejszy.
Ma pan racje co do modyfikacji ula Layens w sposob ktory pan poleca.
Jako ze niewielu z nas probuje modyfikowac ule stosowane w naszych pasiekach, temat jest malo popularny.
Tego roku postaram sie przezimowac pszczoly na miodzie.
Jak juz wczesniej wspomnialem pozostawie ule do zimowli w nizmieniomym stanie , tj. bez redukowania jego pojemnosci.
O efektach powiadomie po zimie .
Jak narazie pszczoly daja sobie rade z upalami, pomimo niklych porzytkow.

pozdrawiam serdecznie, Jan

Pszczelnik
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 18
Ostatni post: 2014-05-27 18:01:30


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
3. RE: AEN Apikultura Ekstensywna Naturalna wg. Oscar Perone
2014-01-20 18:24:23 | URL: #
    Witam serdecznie Pszczelarzy

Czytałem sporo różne fora i zazwyczaj znajdowałem odpowiedzi bez pytania. Zazwyczaj już ktoś inny je zadał i mogłem poznać wiele odpowiedzi.
Jako że jestem tu nowy, napiszę że pszczołami zajmuję się od 2010 roku, wcześniej tylko jadłem miód. Mój pradziadek miał pszczoły, ale myślę że prawie każdy znajdzie jakiegoś pszczelarza w rodzinie. Ja zaczynałem od podstaw i im więcej wiem, tym bardziej zadziwiają mnie pszczoły, przez co wiem że nic o nich nie wiem.
Gospodarowałem dotąd na leżakach wielkopolskich na 24 ramki, wylot z krótszego boku ula, podwójna deska 1,5cm ocieplenie ze słomy + na całą górę poduszka słomiana w ramie cały rok. Myślę że to dobre do poznania struktury rodziny i jej zwyczajów poprzez typowe dla młodych grzebanie w ulu, ale mało to dobre dla pszczół. A to pszczoły są najważniejsze.

Do rzeczy. Chciałem popracować w tym sezonie nad ulami korpusowymi o niskiej ramce w miodni i ze snozami w rodni.
Chciałem zastosować w projekcie ula złotą geometrię, wiedząc że pszczoły jak i cała Natura się do niej stosują. Szukając informacji trafiłem na ul Perone`a, a potem do tego tematu.
Generalnie jestem zdeterminowany do zbudowania kilku takich konstrukcji, bo mam wątpliwości co do niektórych rozwiązań.
1.Widziałem tylko jeden wlotek o wymiarach 5cm na 9mm na dole przy stałej dennicy. Inne rozwiązanie to 5 otworów o średnicy około 1cm. Pytanie jak przebiega czyszczenie dennicy? Motylica może zjadać stare plastry aby było miejsce na nowe, w naturze wymuszało to higieniczną wymianę plastrów i oczyszczało miejsce dla nowego roju ewentualnie. Ale czy pszczoły wyniosą osyp, zanim ten zatka wylot.

2. Wentylacja, drewno oddycha, zwłaszcza że część gniazdowa jest impregnowana poprzez opalanie z zewnątrz do zwęglenia. Ale zwiększa albedo, czarny węgiel pochłania dużo światła i zarazem ciepła. A nie widziałem tam na górze wentylacji. Osobiście planuję zrobić otwory wlotowe i wentylacyjne w kilku miejscach: na dole i na górze części gniazdowej oraz na każdym korpusie miodni. Później mogę zawsze zakorkować dziury.

3. Klimat się ociepla, ale my tu mamy mróz. Jeden ul dostanie ode mnie ocieplanie może nawet z trzcinowej maty owiniętej wokół ula na przedwiośniu.

4. Miodobranie to pewnie kwestia przyzwyczajenia i da się to opanować, ale widziałem na kilku filmach ruchome snozy z bocznymi pionowymi listewkami, ogranicznikami plastrów. Dużą zaletą jednak jest właśnie brak roboty z składaniem ramek, a cała rama daje szybką pracę. Czytałem też że miód odbierają w nocy przy czerwonym świetle, którego pszczoły ponoć nie widzą. Ale jak oni pogonią pszczoły z plastrów? Czy może w chłodne noce wszystkie pszczoły grzeją czerw, a zasklepiony miód wisi spokojnie.

5. Podkarmianie wiąże się z miodobraniem. Wiem, że pierwszy sezon pszczoły zostawiam w spokoju, dopiero w drugim roku mogę coś zabrać, ale kwestia dopasowania terminu do pożytków to bardzo lokalna sprawa. Przecież muszą zebrać jeszcze zapas na zimę, a po lipie pożytek niepewny. Zawsze mogę podkarmić ostatecznie ziółkami z cukrem, ale nie o to chodzi.

Wszystko to eksperyment i zdaję sobie sprawę, że nikt mi nie da gotowego modelu działania. Liczę jednak na doświadczenie i życiową mądrość forumowiczów.

Serdecznie dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

(2014-01-20 18:26:37) Wiadomość została zmodyfikowana

Kocham Pszczoły
wieloraki
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 26
Ostatni post: 2014-03-28 10:43:10


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: AEN Apikultura Ekstensywna Naturalna wg. Oscar Perone
2014-03-28 10:43:10 | URL: #
    No tak, janbaptysta przepadł 4 lata temu i ani widu ani słychu. Główny propagator niesprawdzonej przez siebie metody zdaje się wsadził głowę w piasek. Może się speronił i wyperonił z forum a szkoda bo temat jak widać zaciekawił kilka osób a nieobecność peronisty w zasadzie oznacza porażkę.
Osobiście jestem zwolennikiem naturalnego utrzymania rodzin pszczelich i rezygnacji z ciężkiej chemii używanej do leczenia pszczół. Ideę swoją wcielam w życie 5ty rok, niestety trzeba przyznać - z różnymi efektami.
Dlatego, jeśli ktoś pisze o produkcji bez używania jakichkolwiek środków warrozobójczych mogę spokojnie zaśmiać mu się w twarz. Bo to bzdura.
Natomiast dzika zabudowa na snozach zamiast węzy i ramek to kwestia świadomości i wyboru. Snozy z zaczątkami można wstawić do jakiegokolwiek korpusu dostępnego na rynku, złożyć stojak i mamy ul perona
Nie uzyskamy jednak w Polsce takich zbiorów jak w Ameryce Południowej bo mamy przyrodę mocniej zdegradowaną. Ale używając ramek w miodni możemy znacznie przekroczyć średnią krajową...

Pszczelnik
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 18
Ostatni post: 2014-05-27 18:01:30


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: AEN Apikultura Ekstensywna Naturalna wg. Oscar Perone
2014-04-03 09:35:17 | URL: #
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.
Przeanalizowałem sobie dokładnie szanse i zagrożenia speronienia, widziałem jaki kłąb pszczoły budują w warunkach klimatycznych podobnych do naszych i myślę, że pszczoły nie są w stanie w ciągu naszego sezonu zabudować całej przestrzeni. Do tego układ pożytków...

W każdym razie trochę ochłonąłem i być może zrobią jeszcze taki ul i wpuszczę tam jakiś rój. Czas pokaże.

Minęło trochę czasu...
Dostałem kilka uli leżaków wielkopolskich, z miejscem na nadstawkę, ale szerokość ramki o dobre 0,5 cm krótsza niż normalne wielkopolskie ramki. Więc porobiłem snozy, początkowo z węzą pośrodku, później wstawiałem pomiędzy częściowo odbudowane plastry zwykłe snozy i budowa też szła świetnie. Z trzech takich uli z rójkami tylko jeden mało odbudował (mała kula gniazda). Pozostałe zbudowały piękne prostokątne plastry, połączone ze ściankami tylko kilkoma mostkami.
W międzyczasie dostałem wezwanie do pszczół w ścianie. Musiały tam żyć już od wielu lat, bo sporo było plastrów mocno czarnych. Zajmowały przestrzeń w pustce między cegłami o wymiarach 1,50m x 1,20m x 15cm. Były dość mocno porażone warrozą, ale nie widziałem pszczół bez skrzydeł.
Mogłem spokojnie rozkuć ścianę, bo buden szedł do rozbiórki, ale wystarczyła niewielka dziura 0,70m x 0,50m do wyjęcia plastrów. Pszczoły były dość łagodne. Plastrów z miodem wybrałem nieco ponad 20kg i około 4kg z pierzgą. Czerwiu było stosunkowo mało w przeliczeniu na ramki wielkopolskie może ze trzy. Udało mi się przenieść rodzinę do ula i ma się już dobrze, choć do zimowli połączę je z inną słabą rodziną.
Ważne jest że rozmiar plastrów i rozmieszczenie zapasów w gnieździe skłoniły mnie do powrócenia do idei ula Perone`a.
W dodatku dziś trafiłem na ul z kamerkami pokazującymi gniazdo od środka. I coś mi ten ul wygląda na Peronowy. Może znacie szczegóły doświadczenia z Pszczelej Woli:
http://www.zycieula.pl

(2014-08-16 16:27:45) Wiadomość została zmodyfikowana

Kocham Pszczoły
Wyświetlam 45 wiadomości na 5 stronach [<<< 1 2 3 4 5 ]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 60267 wiadomości w 5299 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera