Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Strona domowa HIV INFO +/-

 
FORUM DLA LUDZI Z HIV/AIDS, DLA ICH BLISKICH I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH (na czat wchodzimy klikajac logo)
FORUM HIV/AIDS-Plus i Minus » INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTARZE WYDARZEŃ » CZY ISTNIEJĄ SPOS... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2012-11-23 09:45:07 napisana przez Elisabetta
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 1 wiadomość na 1 stronie
Elisabetta
Administrator

Elisabetta

Napisanych postów: 4329
Ostatni post: 2019-12-07 10:21:53


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. CZY ISTNIEJĄ SPOSOBY ZMNIEJSZENIA RYZYKA ZAKAŻENIA PO KONTAKCIE Z HIV? Odpowiedz
2012-11-23 09:45:07 | URL: #
    Czy istnieja sposoby zmniejszenia ryzyka zakazenia po kontakcie z hiv?
dr.n.med.Dorota Rogowska-Szatkowska, 09.09.2011

HIV przenosi się tylko trzema drogami:

poprzez krew,
poprzez kontakty seksualne,
z zakażonej matki na jej dziecko.

Do zakażenia się HIV poprzez krew nie wystarczy, by zakażona HIV krew rozprysnęła się po skórze nie uszkodzonej w sposób widoczny gołym okiem. Skóra chroni przez zakażeniami wszelkimi drobnoustrojami. Ale jeśli dojdzie do zanieczyszczenia jej krwią należy wymyć skórę wodą i mydłem.
W początkach epidemii sądzono, że duże jest ryzyko zakażenia się HIV przez pracowników służby zdrowia, którym zdarza się zakłuwać, kaleczyć ostrymi narzędziami zanieczyszczonymi zawierającą HIV krwią. Od dawna wiadomo już, iż ryzyko to jest największe przy nakłuciach igłami do iniekcji (zwłaszcza, jeżeli igła
jest gruba, a zakłucie głębokie), znacznie mniejsze w przypadku innych ostrych narzędzi pełnych w środku, jak na przykład skalpel czy igła chirurgiczna. Ale średnie ryzyko zakażenia HIV w takiej sytuacji wynosi 0,3% – co oznacza, że w 99,7% zakłuć lub skaleczeń nic złego się nie stanie. Wiadomo już także, iż wymycie skaleczonego miejsca dużą ilością wody z mydłem zmniejsza ryzyko zakażenia, a dodatkowo, o ponad 70%, zmniejsza je przyjmowanie przez miesiąc przynajmniej dwóch leków antyretrowirusowych. Przyjmowanie leków antyretrowirusowych (określane jako profilaktyka poekspozycyjna) powinno się rozpocząć tak szybko, jak to możliwe, najpóźniej po 72 godzinach od wypadku. Informacji na ten temat szukać należy (i trzeba) u lekarzy zajmujących się terapią osób żyjących z HIV. Pomogą oni zarówno w ocenie rzeczywistego narażenia na zakażenie HIV, jak i w ewentualnym podjęciu decyzji o stosowaniu leków antyretrowirusowych i dalszym postępowaniu z tym związanym.
Profilaktyka poekspozycyjna przy użyciu leków antyretrowirusowych możliwa jest także po ryzykownym kontakcie seksualnym. Powinni ja stosować niezakażeni partnerzy zakażonych HIV osób, np. gdy doszło do pęknięcia lub spadnięcia prezerwatywy, narażając niezakażoną dotąd osobę na infekcję HIV. Powinny ją stosować także ofiary gwałtu, jeżeli nie można wykluczyć, iż sprawca był zakażony HIV. W takich sytuacjach trzeba tak szybko, jak tylko jest to możliwe, skontaktować się z lekarzem, najlepiej zajmującym się terapią osób zakażonych HIV, nie później jednak niż po 72 godzinach.
Leków antyretrowirusowych nie należy jednak traktować jako całkowitego zabezpieczenia przed zakażeniem. Nie można ich stosować zamiast przestrzegania zasad bezpieczniejszego seksu.

Leki antyretrowirusowe nie są obojętne dla zdrowia, powodują szereg działań niepożądanych, nie można więc przyjmować ich bez wyraźnie uzasadnionego powodu. Ponad to leki te zmniejszają ryzyko, ale nie zabezpieczają w 100% przed zakażeniem. Znane są przypadki, w których mimo stosowania tych leków doszło jednak do zakażenia.


dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska. 2011-09-09. Czy istnieją sposoby zmniejszenia ryzyka zakażenia po kontakcie z HIV?. Wirusologia [online]. 2011. Protokół dostępu: http://www.wirusologia.pl/dla-pacjentow/kompendium/2011/09/09/czy-istnieja-spos oby-zmniejszenia-ryzyka-zakazenia-po-kontakcie-z-hiv


Strona PORTAL SPOŁ. DLA OSÓB POZYTYWNYCHUżytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 218724 wiadomości w 19201 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera