Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Strona domowa HIV INFO +/-

 
FORUM DLA LUDZI Z HIV/AIDS, DLA ICH BLISKICH I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH (na czat wchodzimy klikajac logo)
FORUM HIV/AIDS-Plus i Minus » INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTARZE WYDARZEŃ » CZY PREZERWATYWA ... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2012-11-23 10:41:17 napisana przez Elisabetta
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 1 wiadomość na 1 stronie
Elisabetta
Administrator

Elisabetta

Napisanych postów: 4329
Ostatni post: 2019-12-07 10:21:53


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. CZY PREZERWATYWA CHRONI PRZED HIV? Odpowiedz
2012-11-23 10:41:17 | URL: #
    Czy prezerwatywa chroni przed HIV?


Prezerwatywy nie chronią w 100% przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową i nieplanowaną ciążą, gdyż może się zdarzyć, iż pękają lub spadają, narażając na kontakt z zakaźnymi płynami ustrojowymi osobę dotychczas nie zakażoną. Powodem nieskuteczności nie są jednak mikropory. Cząstki HIV mają średnicę około 80–120 nanometrów (nm). Grubość lateksowej prezerwatywy wynosi około 38 000 nm.
Przeprowadzano doświadczenia polegające na napełnieniu prezerwatyw roztworem barwników anilinowych używanych powszechnie do barwienia bakterii, m.in.: fioletu goryczki i umieszczeniu jej w wodzie destylowanej. Średnica cząstek fioletu goryczki wynosi 1–10 nm.
Wynik doświadczenia wykazał całkowity brak przepuszczalności fioletu goryczki przez prezerwatywę. Skoro prezerwatywy zatrzymują cząsteczki fioletu goryczki o średnicy 1–10nm, to nie ma wątpliwości, iż zatrzymują również cząsteczki HIV o średnicy 80–120 nm.
Właściwie użyte, dobrej jakości prezerwatywy zmniejszają ryzyko zakażenia HIV o ponad 90%.
Chronią także przed przenoszeniem innych chorób, do zakażenia którymi dochodzi podczas
kontaktów seksualnych, chronią jednocześnie przed nieplanowana ciążą (ale słabiej, niż
przed chorobami przenoszonymi przez seks).

Niewłaściwe przechowywanie, użycie po upływie daty ważności (zawsze jest podawana na opakowaniu), otwarcie opakowania przy pomocy ostrych narzędzi mogą przyczyniać się do ich pękania.
Wśród informacji dotyczących skuteczności prezerwatyw najbardziej przekonywające są wyniki obserwacji stałych parterów seksualnych, w których jedna z osób jest zakażona HIV. Wśród par, które stale, konsekwentnie przy każdym kontakcie seksualnym, od początku do końca jego trwania, używają prezerwatyw, partnerzy niezakażeni pozostają niezakażonymi. Przypadki przeniesienia zakażenia na niezakażonego partnera lub partnerkę zdarzały się wśród par, które używały prezerwatyw nieregularnie, od czasu do czasu. By mieć pewność, że prezerwatywa będzie skuteczna, powinno się używać prezerwatyw produkowanych przez renomowane firmy przestrzegające procedur kontroli jakości swoich wyrobów.
W sex-shopach, choć nie tylko, można kupić prezerwatywy o różnych fantazyjnych kształtach, wzorach i kolorach. Mogą one być źródłem radości i przyjemności, ale nie zawsze stanowią zabezpieczenie przed zakażeniem.
Aby właściwie użyć prezerwatywę należy zapoznać się z „instrukcją obsługi” przed jej zastosowaniem.
Wspominaliśmy już, iż zdarzają się sytuacje, kiedy dziewczyna, kobieta nie ma odwagi, by porozmawiać ze swoim mężczyzna o użyciu prezerwatywy. Dzieje się tak w Polsce, ale w wielu innych kulturach kobietom jest jeszcze trudniej, praktycznie nie maja prawa zabierać głosu w takich sprawach. Dlatego przed laty wyprodukowano prezerwatywę dla kobiet. Z oczywistych przyczyn, czyli z powodu innej budowy anatomicznej kobiety i mężczyzny, prezerwatywa damska wygląda zupełnie inaczej niż prezerwatywa dla mężczyzn. Nie jest produkowana z lateksu, ale z poliuretanu. Stworzono ją, by dać kobietom do ręki coś, o czym same będą decydowały, bez konieczności proszenia o zgodę. Wiele kobiet na świecie, które ją stosowały, twierdzi, iż nie miały kłopotów z jej założeniem, a ich partnerzy czuli się lepiej z prezerwatywą damską niż z męską. U niektórych osób sam wygląd prezerwatywy dla kobiet może budzić zdziwienie, niechęć. Ale kiedy w początkach XX wieku pojawiły się tampony, tak że ich stosowanie długo budziło poważne opory. Dziś nikogo nie dziwią ich reklamy w telewizji.
W Polsce nie ma w sprzedaży prezerwatyw dla kobiet.
W pierwszych latach epidemii AIDS sądzono, iż środki plemnikobójcze stosowane dopochwowo, takie jak nonoksynol-9, wchodzący w skład takich preparatów, jak na przykład Patentex oval, chronią zarówno przed niepożądaną ciążą, jak i przed HIV. Po latach okazało się jednak, iż preparat ten powoduje często podrażnienia błony śluzowej pochwy (także błony śluzowej odbytu), co nie tylko nie chroni, ale ułatwia zakażenie HIV. Dlatego preparaty zawierające nonoksynol-9 nie powinny być stosowane jako sposób zapobiegania zakażeniom HIV. Ich skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży jest także niewielka.

dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska. 2011-09-09. Czy prezerwatywa chroni przed HIV?. Wirusologia [online]. 2011. Protokół dostępu:
http://www.wirusologia.pl/dla pacjentow/kompendium/2011/09/09/czy-prezerwatywa-chroni-przed-hiv(2015-03-14 18:22:32) Wiadomość została zmodyfikowana

Strona PORTAL SPOŁ. DLA OSÓB POZYTYWNYCHUżytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 218725 wiadomości w 19201 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera