Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- Strona domowa HIV INFO +/-

 
FORUM DLA LUDZI Z HIV/AIDS, DLA ICH BLISKICH I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH (na czat wchodzimy klikajac logo)
FORUM HIV/AIDS-Plus i Minus » WSZYSTKO O LEKACH I LECZENIU » kilka trafnych py... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2011-01-09 21:05:37 napisana przez ^naturalMistic
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 33 wiadomości na 4 stronach [ 1 2 3 4 >>>]
^welniany_mlotek
Użytkownik lokalny

welniany_mlotek

Napisanych postów: 327
Ostatni post: 2008-11-27 07:45:45


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2006-11-05 19:04:26 | URL: #
    POzwalam sobie zamieścić tutaj mały wywiadzik z panią doktor Dorota Rogowska Szadkowska, która dla mnie osobiście jest duzym autorytetam w dziedzinie leczenia arv, jak i całej wiedzy na temat hivka. Mam nadzieje, że się przyda niektórym ludkom


Niekatywny nick, ewentualne PW kierować na welniany_mlotek_

^welniany_mlotek
Użytkownik lokalny

welniany_mlotek

Napisanych postów: 327
Ostatni post: 2008-11-27 07:45:45


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2006-11-05 19:06:28 | URL: #
    ARV jest akronimem (skrótem) angielskiej nazwy leków antyretrowirusowych, czyli leków hamujących namnażanie się HIV w organizmie osoby zakażonej, pozwalających zachować (lub odtworzyć - jeśli włączono je późno) funkcje układu immunologicznego. A mówiąc prościej - leki chronią człowieka przez infekcjami oportunistycznymi i nowotworami związanymi z zakażeniem HIV, zapobiegają rozwojowi AIDS.

Z czego składa się to leczenie?

Leczenie antyretrowirusowe stosowane w takiej postaci, jak obecnie, zostało wprowadzone do powszechnego stosowania na przełomie lat 1996/1997. Początkowo standardem leczenia było łączenie leków hamujących namnażanie wirusa w dwóch różnych miejscach - dwóch inhibitorów odwrotnej transkryptazy i jednego inhibitora proteazy. Wraz z pojawieniem się nowych, silnie działających leków stosuje się też inne połączenia leków.

Jak skuteczne może być leczenie ARV?

Leczenie włączone przed spadkiem liczby komórek CD4 poniżej 200 zapobiega pojawieniu się chorób (infekcji oportunistycznych i nowotworów) związanych z HIV i zapobiega rozwojowi AIDS. Leczenie ARV włączone u osób z AIDS, z niską liczbą komórek CD4 ma szanse spowodować odtworzenie funkcji układu immunologicznego - czyli wzrost liczby komórek CD4 i powrót do zdrowia. Jednak zbyt późno rozpoczęte leczenie może już okazać się nieskuteczne.

Czy jest skuteczne we wszystkich przypadkach?

Zbyt późno rozpoczęte, wówczas kiedy liczba komórek CD4 jest bliska zeru, a dodatkowo pacjent cierpi na którąś z ciężkich chorób wskaźnikowych AIDS, leczenie może już nie być skuteczne. Jest to jeden z powodów, dla których warto robić sobie testy w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV, by móc monitorować stan układu immunologicznego i włączyć leczenie zanim liczba CD4 spadnie poniżej 200/mikrolitr krwi i zanim pojawią się choroby towarzyszące zaawansowanemu zakażeniu HIV.

Od czego zależy skuteczność leczenia?

Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest dokładne stosowanie się pacjenta do zaleceń związanych z przyjmowaniem leków (w języku angielskim jest na to jedno słowo: "adherence"), co znaczy, iż jeśli lek ma być przyjmowany co 12 godzin, to powinno to być dokładnie tak, a nie rano i wieczorem, bo wtedy - w zależności od trybu życia - dłuższa jest przerwa między dawką wieczorną a ranną lub odwrotnie, jeśli ma być przyjmowany na pusty żołądek, to nie powinno się przyjmować pokarmów - godzinę przed i - po przyjęciu leku, a jeśli ma być przyjmowany z posiłkiem, to trzeba o tym pamiętać. Kolejne czynniki to wchłanianie się leku z przewodu pokarmowego pacjenta, wrażliwość szczepu wirusa dominującego w organizmie pacjenta na przepisane leki i innych czynników, na które pacjent nie ma wpływu. Jednak najczęstszą przyczyną nieskuteczności leczenia jest niestosowanie się do zaleceń związanych z przyjmowaniem leków!

Jakie są w Polsce kryteria rozpoczynania ARV?

W Polsce nie ma dotąd obowiązującego standardu postępowania w tym zakresie. W większości ośrodków stosuje się kryteria takie, jak w USA i Europie Zachodniej. To znaczy:

* leczenie powinno być rozpoczęte zawsze, kiedy rozpoznana zostanie choroba wskaźnikowa AIDS (wyjątkiem jest gruźlica, która może dotykać także osób z wysoką liczbą komórek CD4),
* a także u osób, których liczba CD4 spadnie poniżej 200/mikrolitr,
* rozważania na temat rozpoczęcia leczenia ARV i przygotowywanie do niego pacjenta powinno się rozpoczynać po spadku liczby CD4 poniżej 350/mikrolitr - nie powinno się jednak czekać, aż spadną poniżej 200.

Jakie muszą być spełnione formalne kryteria?

W niektórych ośrodkach (nie wszystkich) wymaga się przynależności do NFOZ znajdującego się w tym samym mieście, co ośrodek. W niektórych ośrodkach od osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych wymaga się pewnego okresu abstynencji przed rozpoczęciem leczenia.

Kto płaci za leki ARV w Polsce?

Leki antyretrowirusowe finansowane są z budżetu Państwa. Kupuje je Krajowe Centrum ds. AIDS i rozdziela, zgodnie z zapotrzebowaniem, na poszczególne ośrodki zajmujące się terapią infekcji HIV.

Czy można je również kupić samemu?

Nie są to leki, które można kupić bez recepty. Jednakże każdy aptekarz ucieszy się z możliwości zrealizowania recepty na takie leki. Nie od razu, będzie je musiał sprowadzić, co może zająć dzień lub dwa, ale prowizja, którą pobierze, zrekompensuje mu wysiłek włożony w sprowadzanie leku.

Ile wtedy kosztuje taka kuracja?

Miesięczna kuracja lekami antyretrowirusowymi kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych, czasem nawet więcej - wszystko zależy od zestawu przepisanych przez lekarza leków.

Co należy zrobić, aby zostać objętym leczeniem?

Żeby zostać objętym leczeniem trzeba po pierwsze: wiedzieć, że jest się zakażonym HIV, po drugie: znajdować się pod opieką jednego z ośrodków zajmujących się terapią HIV. Wskazania do rozpoczęcia leczenia ustala lekarz leczący.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania u kogoś ARV?

Leki antyretrowirusowe mają różne działania uboczne. Niektóre leki mogą być niewskazane, np. z powodu przewlekłego zapalenia wątroby, ale możliwe jest zastąpienie ich innymi, mniej szkodliwymi dla wątroby. Innych leków nie powinny przyjmować kobiety w ciąży. Ale także - dla zmniejszenia ryzyka przeniesienia zakażenia HIV na dziecko - możliwe, a także konieczne jest włączenie innych leków. Zarejestrowanych jest ponad 20 leków, które można odpowiednio dobierać do potrzeb pacjenta.

Czy zaobserwowano interakcje pomiędzy lekami ARV a narkotykami?

Tak. Najbardziej niebezpieczne z zaobserwowanych dotąd to zwiększenie stężenia ecstasy przez ritonawir (Norvir) - co spowodowało śmierć pacjenta, który wcześniej - przed rozpoczęciem przyjmowania Norviru - przyjmował ecstasy w takich samych dawkach bez żadnych niepożądanych skutków. Inne interakcje są także prawdopodobne, choć nie do końca poznane. Nie prowadzi się badań klinicznych nad interakcjami leków z nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi!!! Szczególną ostrożność należy zachować przyjmując inhibitory proteazy, a spośród nich właśnie ritonawir.

Czy to prawda, że niektóre z leków przyspieszają metabolizm np. metadonu?

Tak. Takie badania są prowadzone i wiadomo już, które leki mogą obniżać stężenie metadonu w organizmie, co może spowodować wystąpienie objawów abstynencyjnych. W takich sytuacjach wskazane jest dostosowanie dawki metadonu do potrzeb pacjenta.

Czy zaobserwowano jakieś uboczne skutki leczenia ARV?

Każdy lek, który na coś pomaga, na coś musi też szkodzić. Nie ma leków, które coś leczą i nie powodują działań ubocznych. Także leki antyretrowirusowe powodują działania uboczne: wczesne - występujące krótko po rozpoczęciu ich przyjmowania, zwykle ustępujące wraz z czasem przyjmowania leków i późne - po wielu miesiącach lub latach ich przyjmowania - jednak właściwe kontrolowanie przebiegu leczenia pozwala przeciwdziałać ich skutkom.

Jakie są konsekwencje zdrowotne przerwania kuracji?

Leki antyretrowirusowe hamują namnażanie się wirusa HIV. Jeśli więc ten "hamulec" zostaje zwolniony, wówczas wirus namnaża się znacznie szybciej, bez żadnych przeszkód. Może to powodować szybko wzrost poziomu wiremii (ilości wirusa w organizmie), a co za tym idzie - obniżenie liczby komórek CD4. Jeśli zaś liczba komórek CD4 obniży się poniżej 200/mikrolitr, wówczas osobie zakażonej HIV zagrażać mogą infekcje oportunistyczne związane z zakażeniem HIV. Jeżeli jednak z jakichś powodów leczenie musi zostać przerwane (np. zabrakło jednego z leków) wówczas do czasu ponownego rozpoczęcia łykania przepisanych leków trzeba przerwać przyjmowanie wszystkich!!!

Czy osoba przyjmująca nielegalne narkotyki może być leczona ARV?

Jeśli przekona swojego lekarza, że mimo przyjmowania narkotyków jest w stanie przyjmować regularnie leki, zgłaszać się na kontrole w umówionym terminie to oczywiście tak. Ale nie wystarczy tylko zapewnienie słowami: "Będę przyjmował leki, tak jak trzeba". Proces zdobywania zaufania lekarza wymaga czasu i dotrzymywania umów. Jakie pojawiają się utrudnienia?Założenie, iż osoba przyjmująca nielegalne narkotyki nie będzie stosowała się do zaleceń związanych z leczeniem praktycznie wyklucza ją z możliwości terapii antyretrowirusowej.

Czy stereotypy wokół postaw osób przyjmujących narkotyki, jakie dominują w środowiskach lekarskich potwierdzają się w praktyce?

Tak.

Jaki model pracy doradzałabyś lekarzom prowadzącym terapię ARV wśród uzależnionych?

Lekarze leczący osoby zakażone HIV mają coraz mniej czasu. Pacjentów przybywa, rośnie też biurokracja związana z rozliczeniami z NFOZ. Łatwiej leczyć pacjentów, którzy nie sprawiają żadnych trudności. Osoby uzależnione są dość trudną grupą pacjentów, wymagających więcej czasu, którego lekarze nie mają. Dobrze byłoby, by w pracy nad stosowaniem się do zaleceń pomagały lekarzom przeszkolone odpowiednio pielęgniarki, wolontariusze czy inne osoby żyjące z HIV, mające w przeszłości problem uzależnienia. Sądzę, że jest to możliwe do zrobienia, nawet bez zwiększania nakładów finansowych, a tylko poprzez zmianę organizacji pracy poradni HIV/AIDS.

Jak wygląda reżim terapeutyczny przy stosowaniu leków ARV? Czy istnieją jakieś uproszczone schematy przyjmowania leków?

Pierwsze zestawy trójlejkowe były bardzo trudne do przyjmowania. Wraz z upływem czasu stają się coraz łatwiejsze. Zmniejsza się ilość przyjmowanych tabletek, coraz rzadziej konieczne jest przestrzeganie okresów bycia na czczo przed przyjęciem leku. Coraz więcej leków możliwych jest do przyjmowania raz dziennie. Ale niezależnie od tego, jak niewiele i jak rzadko można przyjmować leki ważne jest, by przyjmować je regularnie, zgodne z zaleceniami. Tylko wtedy mają szanse działać długo i skutecznie.

Czy nowe leki są lepsze od "starych"?

Generalnie powinny być. Warto jednak pamiętać, iż leki antyretrowirusowe badane są krócej (2 - 3 lata), niż inne, "normalne" leki (10 - 12 lat), zanim zostaną dopuszczone do powszechnego stosowania. Ale i w przypadku tych dłużej badanych leków zdarza się, iż dopiero po wprowadzeniu na rynek poznawane są ich niebezpieczne działania uboczne, a lek zostaje wycofany ze sprzedaży.


Niekatywny nick, ewentualne PW kierować na welniany_mlotek_
plumaszko
Użytkownik globalny

plumaszko

Napisanych postów: 204
Ostatni post: 2010-07-18 19:27:31


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
3. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-28 19:04:21 | URL: #
    dziekuje za ten artykul
mam kilka pytan:
- czy masz cos na temat interakcji lekow z alkoholem, jointami? tj nie chce skupiac sie na czynnych narkomanach, tylko na codziennych cywilnych imprezowiczach. bez alkoholu i czasem jointow spotkan towarzyskich i imprez prawie nie ma
- czy mozna pytac o czas trwania terapii - czy ona sie zmieni i z czasem bede przyjmowac coraz wiecej coraz bardziej toksycznych pigul?
- w artykule byl fragment o braku jednego leku co ciagnelo za soba przerwanie terapii. niezbyt optymistyczne, prawda? jaka mam gwarancje ze Panstwo bedzie mi dozywotnio oplacalo te terapie?
- jak te leki dzialaja na codzienne zycie? tj czy zaburzaja mi swobode myslenia, czynnosci psychomotoryczne itd???

(pytam powaznie. zyje z + kilkanascie lat. wlasnie CD4 zjechalo mi do 318 )

(2007-12-28 19:05:38) Wiadomość została zmodyfikowana
^lobos1971
Użytkownik lokalny

lobos1971

Napisanych postów: 379
Ostatni post: 2009-02-12 21:33:23


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-28 23:01:37 | URL: #
    plumaszko napisaďż˝/a:
>
> (pytam powaznie. zyje z + kilkanascie lat.
> wlasnie CD4 zjechalo mi do 318 )

nie gniewaj się,ale jeśli przy takiej odporności decydujesz się na leki,to masz zupełnie inny problem niż hiv.

pozdrawiam hej


...beautiful day...
plumaszko
Użytkownik globalny

plumaszko

Napisanych postów: 204
Ostatni post: 2010-07-18 19:27:31


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-29 17:26:02 | URL: #
    czy mozesz rozwinac?
nie rozumiem co do mnie mowisz.
czy mowisz ze powinnam olac sugestie lekarzy i nie brac jeszcze lekow? do kiedy???
czy mowisz cos zeby cos mowic - to w tym przypadku - sorki, dlatego poprzedniio prosilam o powazne potraktowanie mojej wypowiedzi, zeby podobnych ufoludkow nie czytac.

nie jestem lekarzem i robie to co mi zalecaja. przez ostatnie 16 lat nie robilam nic. teraz zalecaja mi rozpoczecie terapii. myla sie?
ja nie chce brac lekow, boje sie ich. zwlaszcza tego, ze juz do konca zycia bede musiala je brac
^lobos1971
Użytkownik lokalny

lobos1971

Napisanych postów: 379
Ostatni post: 2009-02-12 21:33:23


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
6. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-29 19:55:55 | URL: #
    plumaszko napisaďż˝/a:
> czy mozesz rozwinac?
> nie rozumiem co do mnie mowisz.
> czy mowisz ze powinnam olac sugestie lekarzy i
> nie brac jeszcze lekow? do kiedy???
> czy mowisz cos zeby cos mowic - to w tym
> przypadku - sorki, dlatego poprzedniio prosilam o
> powazne potraktowanie mojej wypowiedzi, zeby
> podobnych ufoludkow nie czytac.
>
> nie jestem lekarzem i robie to co mi zalecaja.
> przez ostatnie 16 lat nie robilam nic. teraz
> zalecaja mi rozpoczecie terapii. myla sie?
> ja nie chce brac lekow, boje sie ich. zwlaszcza
> tego, ze juz do konca zycia bede musiala je brac
>
>
>
Serduszko ufoludkiem nie jestem
tu miałem szczeście mimo tego że już trzeci rok biorę leki.
A czasem możesz nim byc ty jak spojrzysz w lustro po roku brania leków (niektórzy mają pecha i wcześniej ich ta przyjemnośC spotyka)
Nie będę ci więcej odpowiadał bo jesteś niezłą chamicą,poczekaj na odzew innych.

Pozdrawiam hej

(2007-12-30 11:58:08) Wiadomość została zmodyfikowana

...beautiful day...
Owsiana
Użytkownik globalny

Owsiana

Napisanych postów: 1556
Ostatni post: 2013-08-09 00:43:18


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
7. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-29 20:15:18 | URL: #
    Dla Loboska


...........................RATUNKU hi hi hi HIV!

plumaszko
Użytkownik globalny

plumaszko

Napisanych postów: 204
Ostatni post: 2010-07-18 19:27:31


Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
8. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-29 20:46:52 | URL: #
    dziekuje
mialam nadzieje na jakies wsparcie, czy cos.
idiotka ze mnie. idiotka wierzaca w ludzi pozytywnych.

czemu od razu walisz z grubej rury wyzywajac mnie i nie odpowiadajac na ZADNE z postawionych pytan? cierpisz bardziej biedaczku, czy co???

tak czy owak - dziekuje za te nauczke
God Bless You

(2007-12-29 21:16:03) Wiadomość została zmodyfikowana
^donia30
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 3376
Ostatni post: 2014-01-04 12:00:55


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
9. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2007-12-29 21:51:51 | URL: #
    A może zamiast irytacji poczytaj forum - na pewno znajdziesz odpowiedzi -skorzystaj z wyszukiwarki-tematy lekow i przerywania terapii wielokrotnie sie pojawiały - miłej lektury - pozdrawiam


zmiana adresu e-mail ! Utraciłam wszystkie kontakty z e- mail -donia@onet.eu NOWY KONTAKT donia30@onet.eu
matko_bosko
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 5
Ostatni post: 2009-09-25 12:06:35


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
10. RE: kilka trafnych pytań i odpowiedzi dotyczących arv Odpowiedz
2009-09-21 14:02:55 | URL: #
    plumaszko napisa?/a:
> dziekuje za ten artykul
> mam kilka pytan:
> - czy masz cos na temat interakcji lekow z
> alkoholem, jointami? tj nie chce skupiac sie na
> czynnych narkomanach, tylko na codziennych
> cywilnych imprezowiczach. bez alkoholu i czasem
> jointow spotkan towarzyskich i imprez prawie nie
> ma
> - czy mozna pytac o czas trwania terapii - czy
> ona sie zmieni i z czasem bede przyjmowac coraz
> wiecej coraz bardziej toksycznych pigul?
> - w artykule byl fragment o braku jednego leku co
> ciagnelo za soba przerwanie terapii. niezbyt
> optymistyczne, prawda? jaka mam gwarancje ze
> Panstwo bedzie mi dozywotnio oplacalo te terapie?
> - jak te leki dzialaja na codzienne zycie? tj czy
> zaburzaja mi swobode myslenia, czynnosci
> psychomotoryczne itd???
>
> (pytam powaznie. zyje z + kilkanascie lat.
> wlasnie CD4 zjechalo mi do 318 )

Jeśli chodzi o alkohol i trawkę, przez pierwszy miesiąc (lub coś koło tego) po dwóch piwach czułem się porządnie nawalony i jakiś taki kocioł w głowie. Teraz, po pół roku funkcjonuję normalnie, a moja praca wiąże się właśnie z piciem i paleniem (grajek bluesowy). Co do zaburzeń umysłowych, trudno mi powiedzieć. W moim przypadku akurat leki (kaletra+kivexa) przywróciły sprawność umysłową. Tyle tylko, że u mnie przed leczeniem pojawił się AIDS Dementia Complex. Też noszę HIVa od kilkunastu lat i za bardzo się tym nie przejmowałem, ale jakiś rok temu zaczęły się kłopoty ze zdrowiem. Dość poważne - nie miałem wyboru, musiałem podjąć leczenie i na razie jest OK. A łykać leki do końca życia to nic strasznego. Łykać codziennie musisz też warzywa, owoce, pić wodę... Można się przyzwyczaić

Wyświetlam 33 wiadomości na 4 stronach [ 1 2 3 4 >>>]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 218718 wiadomości w 19201 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera