Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- tenjaras.pl

 
Wszyscy tu jesteśmy, ponieważ nam wszystkim czegoś brakuje.
Administratorzy i moderatorzy tego forum podejmą starania mające na celu utrzymanie porządku, usuwania wszelkich materiałów
uznawanych za obraźliwe, niezgodne z prawem, oraz nie pozostające w zgodzie z celem tego forum.
Takie wpisy będą usuwane bez ostrzeżenia, a wobec autorów naruszających prawo mogą być podjęte procedury prawne.
Na forum każdy ma prawo do własnego tematu, w którym będzie pisał o swoich doświadczeniach.
Administratorzy i moderatorzy mają obowiązek zadbania o poczucie bezpieczeństwa na forum.
W odpowiedziach piszemy na temat. Nie krytykujemy i nie oceniamy innych, nie udzielamy rad,
piszemy tylko o własnych doświadczeniach, poglądach i przeżyciach w sytuacjach podobnych do
przedstawionych przez innego uczestnika forum.
Miejmy na uwadze, że administratorzy i moderatorzy nie są w stanie weryfikować każdego wpisu,
oraz nie sprawują nad wpisami stałego nadzoru i nie odpowiadają za ich treść.
Nie gwarantują też prawdziwości, czy aktualności zamieszczanych tu informacji.
Wpisy kreują wizerunek poszczególnych użytkowników, niekoniecznie zaś wizerunek całego forum dyskusyjnego.Forum u Jarasa » Wiedza na temat » Jak prowadzić dzi... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2013-03-20 13:47:27 napisana przez ^bea70
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 2 wiadomości na 1 stronie
^ela_102
Moderator

ela_102

Napisanych postów: 11102
Ostatni post: 2018-02-12 09:49:47
GG: 7471670


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. Jak prowadzić dzienniczek uczuć Odpowiedz
2011-01-10 09:41:53 | URL: #
   
Autor: Jacek Telesfor Kasprzak

Chciałbym zaprosić Cię do spotkania z uczuciami. Twoimi uczuciami. Czasami zdarza się, że "coś" rozsadza od środka, "coś" dusi w gardle, ściska w dołku, lub wyciska łzy z oczu. Jak to się dzieje.

Co to jest to "coś" ?

To są Twoje uczucia, emocje. Zapoznaj się z nimi. Poznaj je, oswój się z nimi. To przecież cząsteczka Ciebie. Jeżeli je poznasz, pokochasz, to będą Ci długo i wiernie "służyły". Będą radośnie kwitnąć w Twym ogródku. Uczuć jest wiele. Przy pomocy tego "Dzienniczka" masz szansę poznać je u siebie i zacząć je dla swego dobra używać. Kiedy je wszystkie rozpoznasz, to przestaną być dla Ciebie groźne, wstydliwe, obce. Jeżeli poznasz swe uczucia, przestaniesz być miotany przez nieznane Ci moce i uczciwie staniesz twarzą w twarz ze samym sobą. Wtedy też uczucia odwdzięczą Ci się w sposób, o jakim nawet nie śniłeś. Staniesz się jeszcze bardziej wrażliwy, czuły, atrakcyjny dla siebie i innych. Rozwiniesz się! Wejdziesz na szczyt takiej góry, z której widać nieznane dotąd krajobrazy.

Spróbuj !

Zdecydowałeś się? ...To zapraszam do dalszej podróży w krainę Twoich uczuć.

Co to są emocje i uczucia?

Przecież mamy do czynienia z nimi na co dzień. Postaram się opowiedzieć Ci o nich w miarę prosto, bez używania psychologicznych zawiłości.

U źródeł wszelkich uczuć jest doznanie cielesne. Polega ono na pobudzeniu organizmu.
To są właśnie emocje. Stanowią one najniższy szczebel naszego życia uczuciowego. Są to pierwotne reakcje bezwarunkowe takie jak ból, głód, pragnienie, pożądanie. Oznacza to, że nie mamy zbyt dużego wpływu na ich pojawianie się. Na tym poziomie można jednak wprowadzić sporo zamieszania, jeżeli nie będziemy umieli rozdzielić emocji od cielesnych wrażeń, które mogą im towarzyszyć. Wtedy zdarza się nieraz taka sytuacja, że na pytanie
"Jak się czujesz? - słyszę odpowiedź: "Źle, czuję skurcz w żołądku".

Ponieważ nasze życie emocjonalne jest złożone - to przebiega na kilku poziomach. Przedstawiłem pierwszy - pierwotny poziom. Teraz opowiem Ci co jest dalej.

Wyższy poziom - to uczucia. Odzwierciedlają one nasz stosunek do rzeczywistości. Umożliwiają nam kontakt ze światem, innymi ludźmi, z własnym ciałem. Każdy z nas przeżywa wiele różnorodnych uczuć, chociaż nie zawsze uświadamiamy sobie całe ich bogactwo.

Pozostał jeszcze trzeci, najbardziej złożony, wymiar naszego życia uczuciowego. Są to poczucia. Pojawiają się wtedy, kiedy człowiek odnosi swe życie do ważnych wartości. Tworzą się wtedy: poczucie winy, poczucie krzywdy, poczucie własnej wartości, poczucie mocy itp.

Kiedy przeżywamy jakieś poczucie, to zazwyczaj towarzyszą mu liczne uczucia
i emocje. Wyobraź sobie sytuację kiedy naruszasz swe ważne wartości moralne: np.: uczciwość, prawdomówność, prawdopodobnie pojawi się wtedy poczucie winy. Poczujesz również gniew, żal, wstyd i tym podobne uczucia. Równocześnie możesz odczuwać ból głowy, żołądka jako przejaw swoich emocji.

Powyższy przykład pokazuje ścisły związek pomiędzy wymienionymi trzema poziomami naszego życia uczuciowego.

Najczęściej kontaktujemy się z naszymi uczuciami. Uczuciom towarzyszą specyficzne okoliczności, myśli, wyobrażenia, zachowania. Zdarza się jednak, że przy pomocy myśli, wyobrażeń możemy wykreować sobie nierzeczywisty obraz i wtedy wpłynie to na zmianę naszych uczuć. Np. Wyobraź sobie, że idziesz na zabawę z bardzo ładną dziewczyną (lub chłopakiem) jednak cały czas towarzyszy Ci myśl, że twoja sympatia stwierdzi, że kiepsko tańczysz. W związku z tym prawdopodobnie zamiast radości ze spotkania, będziesz odczuwać strach, wstyd, zakłopotanie.

Dlatego chcę abyś wiedział, że myśli i sądy o uczuciach nie są uczuciami. Mogą im towarzyszyć, ale nie są nimi.

Dość często zdarza się, że gdy kogoś pytam jak się czuje odpowiada -"Myślę, że dobrze". Czy mówi o tym, co myśli, co sobie wyobraża o swoich uczuciach. Uczucia nie są też zachowaniami. Np. wydaje się ludziom, że jesteś towarzyski, bez problemów, ponieważ bawisz całe towarzystwo prowadzisz rozmowy i tańczysz. Tymczasem możesz odczuwać ogromne onieśmielenie, napięcie, tremę. Podobnie dziecko, które jest sfrustrowane, smutne, może zachowywać się nieznośnie niesfornie.

Może się zdarzyć, że kiedy będziesz starał się racjonalnie odpowiedzieć na pytanie co czujesz, wytłumaczyć to - pojawią się somatyczne skutki Twego uczucia. I tak ktoś się czerwieni inny znów pustkę w głowie, lub kluskę w gardle. W dalszej pracy będę zwracał Ci uwagę abyś nie mieszał myśli zachowań z uczuciami.

Tak więc widzisz, życie emocjonalne jest dość skomplikowane.

Kiedy jednakże zaczniesz się przyglądać swemu życiu pod kątem uczuć jakie przeżywasz, okaże się, że doskonale będziesz wiedział kiedy jesteś zawstydzony i nie będziesz musiał swej na pewno ci zamieniać na gniew i złość.

Poznanie całej palety swych uczuć daje takie wrażenie jakbyśmy rozpoczęli oglądanie programu w kolorze, a nie jak dotychczas w czarno - białym telewizorze.

Jak rozpoznawać i nazywać swe własne uczucia?

W poprzednim rozdziale wymieniłem nazwy kilku uczuć, Nie zaglądając na poprzednie strony spróbuj do poniżej umieszczonej tabelki wypisać te emocje, uczucia i poczucia, które pojawia Ci się jako pierwsze.

Postaraj się, aby lista przez Ciebie ułożona podzielona została na te uczucia, które lubisz przeżywać: - przyjemne i te, których nie lubisz przeżywać - nieprzyjemne. Jeżeli masz jakieś trudności, to przypomnij sobie różne wydarzenia, przeżycia jakie miałeś
w ostatnim czasie i dopisz do poniższej lisy to co Ci się pojawi.

np.: przypomnij sobie ostatni pobyt nad morzem, w górach, zachód lub wschód słońca, który widziałeś. Kiedy się spotkałeś z dawno nie widzianym przyjacielem lub kiedy Cię ktoś oszukał.

Dowiedziałeś się już jak nazywać uczucia. Teraz zatrzymajmy się chwilę przy tym jak je rozpoznawać. Rozpoznajemy uczucia zazwyczaj po ich werbalnych i niewerbalnych przekaźnikach, którymi są: nazwa uczucia, ton głosu, wyraz twarzy, gesty, kontakt wzrokowy. Dobry aktor potrafi samym gestem, spojrzeniem, wyrazić wiele uczuć i widz rozumie, co on przeżywa. Jednak aby rozpoznawać uczucia, ważne też jest odniesienie czasowe, myślowe do sytuacji, którą przeżyliśmy, porównując ją ze społecznie akceptowanymi wzorcami. Jako przykład rozważ uczucie niepokoju albo lęku. Jeżeli zajmiesz się tym, co dzieje się wtedy w Twojej wyobraźni zauważysz, że uczucia dotyczą tego, co może się wydarzyć. Oznacza to, że odczuwanie lęku, niepokoju, wymaga wyobrażenia sobie niechcianej przyszłości. Niezależnie od tego jak długo poszukiwałbyś wśród swoich przeżyć przeszłych lub teraźniejszych, nie zdołasz odnaleźć sytuacji, kiedy pojawił się lęk, niepokój.

Aby odczuwać lęk w teraźniejszości, trzeba zwrócić się do czasowego układu odniesienia
w przyszłości. Sprawdź to!

Wyobraź sobie sytuację, która jest niepożądana przez Ciebie. Może to być np. : egzamin, do którego jeszcze nie przygotowywałeś się. Może to być skok ze spadochronem lub oświadczenie się pięknej kobiecie, którą dopiero co poznałeś i jej odmowa. Może masz już jakąś własną sytuację? Zarejestruj to uczucie. Zapamiętaj, jakie cielesne wrażenia jemu towarzyszą, jakie pojawiają się emocje.

Może teraz spróbujemy z innym uczuciem, np. żalem.

To uczucie, aby się pojawiło, potrzebuje odniesienia naszej wyobraźni do przeszłości. Wystarczy wspomnienie czegoś co Ciebie ominęło - może to być żal do siebie, że nie wysłałeś kuponu totolotka na którym miałeś "szóstkę" za 5 miliardów.

Aby odczuć np. znudzenie, koncentrujemy wyobraźnię na teraźniejszości. Czyli wyobrażamy sobie to, czego nie ma. Dlatego możemy w jednej chwili przeżywać całą gamę uczuć. Zależy to tylko od naszego detektora uczuć. Aby go uwrażliwić, trzeba rozpocząć ćwiczenie się w rozpoznawaniu, nazywaniu swych uczuć.

Zapewniam Cię, po tych dwóch miesiącach pracy przeżyjesz miłe zaskoczenie jak wiele uczuć przeżywasz każdego dnia. Jak jesteś bogaty emocjonalnie.

Dobrze, że masz skarbiec pełen klejnotów. Cóż z tego skoro tylko sam cieszysz się ich pięknem. Dobrze więc nauczyć się dzielić z innymi i czerpać zyski z tego, że inni zobaczą jak jesteś bogaty. Naucz się więc swe uczucia okazywać.


Rozmowa ze mną - Alkoholizm Kobiet
Moja strona - Prostownia
^bea70
Użytkownik lokalny

bea70

Napisanych postów: 73
Ostatni post: 2016-01-05 01:13:21
GG: 21375346


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Jak prowadzić dzienniczek uczuć Odpowiedz
2013-03-20 13:47:27 | URL: #
    Dziekuje Elu za ten artykul ..zakupilam juz kalendarz i bede codziennie w nim pisac ...jesli dobrze zrozumialam to ma byc nie opisywanie calej sutuacji jak opowiadania ......a krotko i rzeczopwo moje uczucie gdy i tu sytuacja ...

Wyświetlam 2 wiadomości na 1 stronie


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 102547 wiadomości w 2632 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera