Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- tenjaras.pl

 
Wszyscy tu jesteśmy, ponieważ nam wszystkim czegoś brakuje.
Administratorzy i moderatorzy tego forum podejmą starania mające na celu utrzymanie porządku, usuwania wszelkich materiałów
uznawanych za obraźliwe, niezgodne z prawem, oraz nie pozostające w zgodzie z celem tego forum.
Takie wpisy będą usuwane bez ostrzeżenia, a wobec autorów naruszających prawo mogą być podjęte procedury prawne.
Na forum każdy ma prawo do własnego tematu, w którym będzie pisał o swoich doświadczeniach.
Administratorzy i moderatorzy mają obowiązek zadbania o poczucie bezpieczeństwa na forum.
W odpowiedziach piszemy na temat. Nie krytykujemy i nie oceniamy innych, nie udzielamy rad,
piszemy tylko o własnych doświadczeniach, poglądach i przeżyciach w sytuacjach podobnych do
przedstawionych przez innego uczestnika forum.
Miejmy na uwadze, że administratorzy i moderatorzy nie są w stanie weryfikować każdego wpisu,
oraz nie sprawują nad wpisami stałego nadzoru i nie odpowiadają za ich treść.
Nie gwarantują też prawdziwości, czy aktualności zamieszczanych tu informacji.
Wpisy kreują wizerunek poszczególnych użytkowników, niekoniecznie zaś wizerunek całego forum dyskusyjnego.Forum u Jarasa » Wiedza na temat » Dojrzała Osobowość »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2013-05-27 09:00:20 napisana przez ^ela_102
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 7 wiadomości na 1 stronie
^ela_102
Moderator

ela_102

Napisanych postów: 11102
Ostatni post: 2018-02-12 09:49:47
GG: 7471670


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2011-08-27 17:41:01 | URL: #
    Dojrzała osobowośćKtoś mi ostatnio powiedział, że człowiek jest jak palimpsest. W dawnych czasach, kiedy nie było papieru, do pisania używano pergaminu — wyprawionej skóry bydlęcej, bardzo drogiej. Dlatego jeśli jakiś tekst nie był już potrzebny, starano się go jak najlepiej wywabić, a pergaminu użyć ponownie. Taki powtórnie zapisany pergamin to właśnie palimpsest — napisów nigdy nie udawało się usunąć całkowicie i mimo trudności udaje się je nadal odczytać. Podobnie jest z człowiekiem — rodzi się jako czysta, nie zapisana karta, na której dom rodzinny, wychowanie i szkoła, różne przeżycia i relacje zostawiają kolejne, nawarstwiające się ślady. Pod wpływem tych doświadczeń z biegiem lat się zmieniamy. Wydarzenia i ludzie nas kształtują — czasami dobrze, dzięki nim wzrastamy i dojrzewamy, a czasami źle, wykrzywiając i pozostawiając w naszej osobowości bolesne blizny.

Tak więc w różnych fazach życia człowiek czuje, myśli i zachowuje się w różny sposób; inaczej reaguje na wpływy otoczenia i inaczej kształtuje relacje z innymi ludźmi. Przemiany dokonują się stopniowo; osobowość dziecka z biegiem lat staje się osobowością człowieka dojrzałego. Nie tylko rodzimy się z różnymi charakterami, ale i proces dojrzewania naszych osobowości przebiega pod wpływem różnych doświadczeń zewnętrznych — dlatego każdy z nas jest inny, nie ma dwóch jednakowych osobowości.

Istnieją jednak pewne obiektywne cechy charakteryzujące osobowość dojrzałą, tak samo jak i niedojrzałą. Nie można mówić, że ludzie dzielą się na dojrzałych i niedojrzałych — jest to nie uprawnione uproszczenie. Raczej każdy dorosły człowiek ma w swojej osobowości zarówno cechy dojrzałe, jak i niedojrzałe. Te drugie są często wynikiem ran wyniesionych z przeszłości, zwłaszcza z dzieciństwa. Duża część cech dojrzałej osobowości wiąże się z akceptacją siebie. Im lepiej umiemy akceptować siebie, tym bardziej stajemy się dojrzali, stajemy się partnerami w dialogu z Bogiem i innymi ludźmi.

Jeśli nie przepracowaliśmy nigdy doznanych w przeszłości urazów emocjonalnych, na przykład podczas terapii, to przenosimy je na dzisiejsze życie i one często bez naszej świadomości wpływają na nasze reakcje i zachowania. Na przykład osoba, której rodzice stawiali w dzieciństwie zbyt wysokie wymagania i od ich wypełniania uzależniali okazywanie uczuć (a jest to niestety bardzo częste), ma najczęściej poważne problemy z samoakceptacją i w relacjach z ludźmi — ma w podświadomości zakodowane, że na miłość trzeba zasłużyć, ma problemy z podejmowaniem decyzji i ciągle musi udowadniać sobie i innym, że jest coś warta. Łatwo czuje się atakowana i bardzo źle znosi jakąkolwiek krytykę.

Ale na koniec jest też dobra wiadomość... Niezależnie od tego, jaka była nasza przeszłość, nie jesteśmy nią zdeterminowani. Nad naszą osobowością możemy pracować — obserwować swoje myśli, uczucia i reakcje i starać się zastępować te nieadekwatne czy niedojrzałe bardziej odpowiednimi. Efekty nie będą natychmiastowe, ale stopniowo przyzwyczaimy się do nowych wzorców zachowań i zaczniemy myśleć i reagować w nowy sposób. Zmieniać się będą także nasze uczucia — stopniowo zauważymy, że różne rzeczy, które do tej pory nas raniły i wywoływały przygnębienie, teraz już nas nie bolą.

Istnieje wiele cech charakteryzujących osobowości dojrzałe i niedojrzałe; poniżej znajduje się zestaw opracowany na podstawie konferencji ks. Dariusza Wiśniewskiego SJ i koncentrujący się wokół akceptowania siebie i swojego życia oraz zdrowych relacji z innymi osobami.

Osoba dojrzała:


- Wyznaje pewne stałe wartości i zasady. Jest gotowa do ich obrony, ale nie trzyma się ich niewolniczo — czuje się wystarczająco pewnie, aby je modyfikować, kiedy uzna taką potrzebę pod wpływem swoich doświadczeń czy przemyśleń. Gdy spotyka się z innym punktem widzenia lub krytyką tych wartości i zasad, nie czuje się osobiście zaatakowana, lecz ufa ich własnemu rozumieniu i umie zgodnie z nimi żyć.
- Nie żyje wspomnieniami, wyobrażeniami i marzeniami; nie traci niepotrzebnie czasu na rozmyślanie o tym, co było (nie chodzi tu o konstruktywną refleksję, której celem jest zrozumienie tego, co się stało, i wyciągnięcie wniosków) ani co będzie; żyje w rzeczywistości, tu i teraz. Istnieje bowiem tylko to, co jest teraz — przeszłości już nie ma (zostają po niej najwyżej jej skutki, uczucia czy rany, jakie spowodowała), a przyszłości jeszcze nie ma.
- Jest przekonana, że potrafi rozwiązywać swoje zasadnicze problemy w oparciu o własne możliwości i pomoc innych osób, i nie da się zniechęcić do działania przez swoje słabości i błędy. Uznaje, że ma wady i popełnia błędy, ale wierzy, że jednocześnie ma zdrowy kręgosłup i potrafi korygować to, co jest złe.
- Czuje się równa wobec innych osób, nie gorsza i nie lepsza, natomiast uznaje istnienie różnic. Nie musi się porównywać z innymi osobami, bo nie czuje się od nich gorsza, a jednocześnie uznaje osoby mające na przykład wyższe stanowisko w hierarchii, prestiż zawodowy czy ekonomiczny — nie czuje się poniżona przez to, że ktoś jest na przykład jej szefem (nie oznacza to przecież, że jest lepszy). Uznaje, że ktoś się na czymś zna, i nie czuje się gorsza z tego powodu, że sama tej wiedzy nie ma (ma przecież inne zalety). Nie próbuje też na siłę dorównywać bogatszym od siebie („zastaw się, a postaw się” ).
- Ma poczucie własnej wartości — uważa za oczywiste, że jest wartościowa i interesująca dla innych osób, przynajmniej tych, z którymi coś ją łączy.
- Nie pozwala manipulować sobą, ale jest gotowa współpracować z innymi osobami, jeśli uważa, że jest to słuszne. Pomaga innym osobom, gdy uznaje to za słuszne, ale nie daje się wykorzystywać.
- Przyjmuje, że istnieją w niej różne emocje i odczucia, zarówno przyjemne, jak i nieprzyjemne, i jest gotowa rozmawiać o nich z osobą, której ufa.
- Jest zdolna pełnić różne funkcje czy zadania, a także włączać się w różne gry i rozrywki. Ma zdolność adaptacji do różnych warunków, a także potrafi się bawić i żartować — również z siebie.
- Szanuje uznane normy społeczne i jest wrażliwa na potrzeby innych osób. Nie potrzebuje bawić się kosztem innych osób ani ich wykorzystywać — także emocjonalnie.

Osoba niedojrzała:

- Ma tendencję do silnej, nieadekwatnej krytyki siebie. Nie chodzi tu o żal za grzechy czy twórczą krytykę, tylko o stan ciągłego poczucia winy/krzywdy i niezadowolenia/przecenienia z siebie.
- Jest przeczulona na krytykę. Łatwo czuje się atakowana i raniona, nosi w sobie poczucie żalu wobec tych, którzy jej nie cenią. Zrzuca winę na otoczenie i często dopatruje się ataku.
- Jest wciąż niezdecydowana, cierpi na przesadny lęk przed popełnieniem pomyłki. Niewiele decyzji w życiu jest nieodwracalnych, większość można skorygować, nawet jeśli popełni się błąd. Nie da się wszystkiego przewidzieć, ale do podjęcia decyzji wystarczy, jeśli zna się informacje potrzebne w danym momencie. Tymczasem osoba niedojrzała nie uczy się, jakie aspekty trzeba uwzględniać, by podejmować dobre decyzje. Ta postawa wynika z reguły z tego, że w dzieciństwie rodzice takiej osoby sami decydowali o wszystkim i ona nie miała okazji do uczenia się, jak podejmować decyzje.
- Ma ogromne pragnienie podobania się innym, akceptacji otoczenia, często jest gotowa zrobić wszystko, żeby się przypodobać. Nie potrafi powiedzieć „nie” z lęku przed odrzuceniem lub krytyką. W kontakcie z drugą osobą zaciera wszystkie istotne aspekty swojej osobowości, bo nie wie, czego ta osoba oczekuje.
- Jest perfekcjonistą; chce wszystko wykonać bezbłędnie i wymaga tego także od innych, usiłuje to nerwowo wymóc, przynosząc wiele utrapień i sobie, i innym. Charakteryzuje się przesadną krytyką i brakiem taktu.
- Ma niezdrowe poczucie winy; oskarża się, potępia, przesadza w widzeniu swoich braków, nigdy nie dochodzi do przebaczenia sobie. - Wciąż sądzi siebie i innych ludzi. Ma tendencję do podziału rzeczy na dobre i złe, nie widzi neutralnych.
- Ma skłonność do depresji; widzi życie, ludzi i zadania jako szare, bez szans; przeżywa w taki sposób siebie samą, swoją przeszłość i przyszłość. Odczuwa niedowartościowanie i smutek.
- Ulega częstym zmianom nastroju. Pod wpływem przypadkowych i drobnych czynników łatwo przechodzi od słodyczy do goryczy, od radości do smutku. Brakuje jej równowagi emocjonalnej, spokoju. Ciągłe burze emocjonalne i zmienne nastroje źle wpływają na zdrowie fizyczne i duchowe oraz paraliżują podejmowanie konsekwentnych działań (dzisiaj chcę zrobić wszystko, jutro nic mi się nie chce — wszystko zależy od nastroju).
- Człowiek, który się ciągle szarpie ze swoimi emocjami, nie odczuwa istnienia trwałych wartości, których może się trzymać, nie cieszy się życiem.

Źródło


(2011-08-27 17:51:52) Wiadomość została zmodyfikowana

Rozmowa ze mną - Alkoholizm Kobiet
Moja strona - Prostownia
^ela_102
Moderator

ela_102

Napisanych postów: 11102
Ostatni post: 2018-02-12 09:49:47
GG: 7471670


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2011-08-27 17:53:34 | URL: #
   
DOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNA


Dojrzała osoba wypracowała w sobie zaufanie wobec samej siebie i otoczenia,
co wyniosło ją ponad "dziecinność" w myśleniu i postępowaniu.

Mój umysł jest ogrodem
Moje myśli są nasionami
Otrzymam z nich plon
– Albo kwiaty albo chwastyCechy charakterystyczne dla człowieka, który osiągnął prawdziwą dojrzałość:

1. Przyjmuje krytykę z wdzięcznością, będąc szczerze zadowolonym z możliwości poprawy.
2. Nie pogrąża się w litowaniu nad sobą. Zaczyna odczuwać działanie praw równowagi w całym życiu.
3. Nie oczekuje, że wszyscy będą mu okazywać specjalne względy.
4. Potrafi zapanować na swoim temperamentem.
5. W nagłych sytuacjach zachowuje się w sposób zrównoważony.
6. Nie jest łatwo zranić jego uczucia.
7. Uznaje odpowiedzialność za własne uczynki, nie wyszukując sobie „alibi”.
8. Wyrósł ze stadium „wszystko albo nic”.
Rozumie, że żadna osoba ani sytuacja nie jest wyłącznie dobra lub wyłącznie zła i zaczyna doceniać wartość „złotego środka”.
9. Nie jest niecierpliwy wobec uzasadnionej zwłoki.
Nauczył się, że nie jest sędzią świata i, że powinien często dostosowywać się do innych ludzi i ich wygody.
10. Umie przegrywać. Potrafi znieść porażkę bez jęków i skarg.
11. Nie martwi się niepotrzebnie sprawami, którym nie jest w stanie zaradzić.
12. Nie przechwala się i nie „popisuje” w sposób społecznie nieakceptowany.
13. Szczerze cieszy się, gdy inni osiągają sukces, czy powodzenie.
Wyrósł z zawiści i zazdrości.
14. Jest na tyle otwarty, aby z uwagą wysłuchać zdania innych.
15. Nie jest wiecznym „wyszukiwaczem błędów”.
16. Swoje sprawy raczej uprzednio planuje, niż zostawia podszeptom chwili.Rozmowa ze mną - Alkoholizm Kobiet
Moja strona - Prostownia^Enkeli
Użytkownik lokalny

Enkeli

Napisanych postów: 2276
Ostatni post: 2016-07-28 12:13:37
GG: 2315462


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
3. RE: Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2011-11-21 13:06:34 | URL: #
    Elu, bardzo dziękuję za tą charakterystykę, bo ja jestem w 100% osobą niedojrzałą Dobrze jednak o tym wiedzieć. Jest nad czym popracować. Nie zdawałam sobie z tego sprawy. Czasami naprawdę myślę, że alkoholizm jest moim wybawieniem. Zaczęłam pracę nad sobą. Sama siebie muszę uświadomić. A z Waszą pomocą rozwijam się każdego dnia.(2011-11-21 13:32:37) Wiadomość została zmodyfikowana

Nigdy nie jest za późno, aby wkroczyć na uczciwą drogę: kto żałuje swych grzechów, ten już prawie niewinny.
^jadzia
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 1127
Ostatni post: 2016-01-03 16:45:55
GG: 1545047


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2011-11-21 23:04:30 | URL: #
    enkeli ja jestem wspol ale .....juz pisalam kiedys dziewczynom ze nawet zazdroszzcse im bycia w nalogu,,kiedys,, gdyz mialy mozliwosc narodzic sie na nowo- zasmakowac zycie , trzezwe

niejeden z nas wolny od nalogu, nigdy sie nie dowie jak radosne jest zycie, nigdy nie ujrzy slonca i nadchodzacego dnia....oy pozostanie w stagnacji

ja mysle ze przed Toba wielka szansa" pozdrawiam i zycze wytrwalosci

jak sie okazuje i alkoholizm moze stac sie blogoslawienstwem.....

^magula
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 2606
Ostatni post: 2014-12-23 10:26:19


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2011-11-23 19:23:12 | URL: #
    Współ... też może być osobą niedojrzałą.ja jestem tego przykładem.
Na szczęście można "dojrzeć", bo widzę po sobie że dojrzewam.
Już nie muszę być np.perfekcjonistką, i wielu innych rzeczy nie muszę, za to mam wiele praw, z których uczę się korzystać. Nie zawsze mi wychodzi, ale do tego akurat też mam prawo
No, a to wszystko trenuję na grupie rozwoju osobistego w poradni aa.

^RoyalEntfield
Użytkownik lokalny

RoyalEntfield

Napisanych postów: 1126
Ostatni post: 2017-01-01 18:59:59


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
6. RE: Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2013-05-26 17:45:11 | URL: #
    Elu, mój pierwszy wpis na forum. Dziękuję za wiedzę, jaką mogę czerpać od Ciebie


Rita Marie Robinson:„Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie”
^ela_102
Moderator

ela_102

Napisanych postów: 11102
Ostatni post: 2018-02-12 09:49:47
GG: 7471670


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
7. RE: Dojrzała Osobowość Odpowiedz
2013-05-27 09:00:20 | URL: #
   
Royal witaj na Forum
Zapraszam do działu "Rozmowy na temat".
Od siebie napiszę, że to nie jest moja wiedza.
To wiedza ogólnie dostępna, zebrana w jednym miejscu, w celu pomocy osobom uzależnionym, współuzależnionym DDA, DDD i wszystkim innym, którzy takiej wiedzy szukają.

W dziale "Rozmowy na temat" do którego Cię zapraszam, dzielimy się swoim doświadczeniem na drodze ku trzeźwości, czyli tym jak w praktyce tę wiedzę wykorzystujemy.

Chodź tam i napisz coś o sobie, oczywiście jeśli tego chcesz


Rozmowa ze mną - Alkoholizm Kobiet
Moja strona - ProstowniaWyświetlam 7 wiadomości na 1 stronie


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 102547 wiadomości w 2632 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera