Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- tenjaras.pl

 
Wszyscy tu jesteśmy, ponieważ nam wszystkim czegoś brakuje.
Administratorzy i moderatorzy tego forum podejmą starania mające na celu utrzymanie porządku, usuwania wszelkich materiałów
uznawanych za obraźliwe, niezgodne z prawem, oraz nie pozostające w zgodzie z celem tego forum.
Takie wpisy będą usuwane bez ostrzeżenia, a wobec autorów naruszających prawo mogą być podjęte procedury prawne.
Na forum każdy ma prawo do własnego tematu, w którym będzie pisał o swoich doświadczeniach.
Administratorzy i moderatorzy mają obowiązek zadbania o poczucie bezpieczeństwa na forum.
W odpowiedziach piszemy na temat. Nie krytykujemy i nie oceniamy innych, nie udzielamy rad,
piszemy tylko o własnych doświadczeniach, poglądach i przeżyciach w sytuacjach podobnych do
przedstawionych przez innego uczestnika forum.
Miejmy na uwadze, że administratorzy i moderatorzy nie są w stanie weryfikować każdego wpisu,
oraz nie sprawują nad wpisami stałego nadzoru i nie odpowiadają za ich treść.
Nie gwarantują też prawdziwości, czy aktualności zamieszczanych tu informacji.
Wpisy kreują wizerunek poszczególnych użytkowników, niekoniecznie zaś wizerunek całego forum dyskusyjnego.Forum u Jarasa » Wiedza na temat » TRÓJKĄT DRAMATYCZ... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2012-07-17 20:52:49 napisana przez ^Laura
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 1 wiadomość na 1 stronie
^Laura
Użytkownik lokalny

Laura

Napisanych postów: 6335
Ostatni post: 2018-07-14 06:20:27


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. TRÓJKĄT DRAMATYCZNY (KARPMANA Odpowiedz
2012-07-17 20:52:49 | URL: #
    O Trójkącie Dramatycznym Karpmana w którym być może i Wy się odnajdziecie, w Waszych relacjach z rodzicami, z dziećmi, z przyjaciółmi, pracownikami, dyrektorem itp. Jako nauczyciele bardzo często przyjmujemy zaproszenie do trójkąta dramatycznego. W każdym razie ja przyjmuję (niestety!). Zauważyłem, że niekiedy jako nauczyciel i wychowawca zachowuję się jak idiota. Odnalazłem się w teorii Trójkąda Dramatycznego, Wy również?Wyjaśniam w czym rzecz. Otóż Trójkąt dramatyczny może rozgrywać się pomiędzy dwoma osobami lub w dużych grupach (kilka osób przyjmuje tą samą rolę). Gra w trójkącie jest dynamiczna. Wszyscy aktorzy są ściśle ze sobą związani i zmiana w zachowaniu każdego z nich powoduje zmiany w zachowaniu pozostałych. Aktorzy wymieniają się również rolami. Jeżeli jedna z osób (grup) zmienia swoją role, pozostałe osoby (grupy) również je zmienią. Jak dynamicznie może się to zmieniać pokazuje dość skrajnie ta reklama społeczna.

Poniżej opis ról trójkąta zaczerpnięty z tej strony. (Kiedyś uważano, że role Trójkąta dotyczą głównie osób uzależnionych lub współuzależnionych, DDA itp. Dziś świetnie działające Trójkąty Dramatyczne znajdziemy w firmach, rodzinach, szkołach, klasach itp. Opis ról jest więc dość uniwersalny)…


(… Na pierwszy rzut oka wydaje się to szlachetne. Jednak teoria trójkąta dramatycznego mówi, że na pomaganiu i wspieraniu innych niestety się nie kończy i jest to początek bardzo frustrującej historii kontaktów międzyludzkich. Można nawet powiedzieć że jest to właśnie przykład, gdy dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane…

FAZA 1 – WYBAWICIEL
Najpierw jest więc “życie życiem innych ludzi”. Wyręczanie innych od ich obowiązków i naprawianie ich życia. Taki ratownik i dobra dusza angażuje się w to tak mocno, że w działaniu dla dobra innych rezygnuje z wielu swoich własnych potrzeb, przyjemności a nawet zdrowo pojmowanych interesów. Takie zaangażowanie i zbyt duży koszt albo czasowy, albo emocjonalny a nierzadko materialny powoduje w wybawcy poczucie zmęczenia, wypalenia , frustracji, niesprawiedliwości. Nie są to przyjemne uczucia , więc wybawca ma dosyć swojej roli wiecznego “pomagacza” , mówi dość i wówczas w symbolicznym trójkącie Karpmana przenosi się w drugi róg – róg prześladowcy.

FAZA DRUGA – PRZEŚLADOWCA
Dotychczasowy wybawiciel czuje niechęć i złość do osoby którą “ratował” tak dużym kosztem siebie. Te nagromadzone uczucia złości, frustracji i wykorzystania wydobywają sie wówczas w formie pretensji do “ratowanej” wcześniej osoby. Było za dużo dane, wahadło dawania za bardzo się odchyliło w jedną stronę i teraz w poszukiwaniu równowagi równie mocno odchyla się w drugą stronę – uraza, drażliwy nastrój, gderanie, pretensje i złość prześladują osobę, której tak hojnie się wcześniej pomagało.

Trójkąt dramatyczny Karpmana to wybawca- prześladowca- ofiara.

Najpierw niezdrowe wychylenie w stronę wybawiania.
Potem równie mocne wychylenie w stronę oskarżania.
I zatrzymanie tego wahadła na roli ofiary.

FAZA TRZECIA – OFIARA
Jak mówi przysłowie: uderz w stół, a nożyce się odezwą. Kiedy więc ratownik zamienił się w prześladowcę zatruwającym innym życie swoimi pretenesjami, to wówczas dochodzi do konfrontacji. Osoba którą zaatakowano odpowiada tym samym i nasz ratownik/prześladowca nieoczekiwanie czuje się ofiarą całej tej sytuacji pomagania. I ma poczucie krzywdy, że przy całym tym swoim poświęcaniu – ludzie i tak w końcu mają go dosyć. Czuje się przegrany i płacze w duchu pytając siebie: dlaczego zawsze mi się to przydarza? Wypruwam sobie żyły żeby pomóc a otrzymuję w zamian niewdzieczność i niechęć wobec mnie.

Po pewnym czasie gdy te relacje są mu niechętne, co utwierdza go w niskim poczuciu własnej wartości – próbuje podnieść to swoje poczucie wartości tak mocno zależne od opinii innych poprzez …pomaganie i znowu wchodzi w rolę wybawiciela itd. itd.

Trójkąt dramatyczny Karpmana pokazuje jak dramatycznie i nieszczęśliwie przebiegają relacje między ludźmi, gdy zatraca się umiar w dawaniu/pomaganiu innym. I tak naprawdę nie tylko w trosce o siebie warto tę równowagę zachowywać, ale też w trosce o relację i tę drugą osobę. Bo co czuje osoba, która tylko dostaje i jest ratowana. W fazie ratowania czuje wdzięczność ale też pewnie swoją niekompetencję i poczucie niższości, gorszości wobec wybawiciela.

Ale… MAMY WYBÓR, i nie oznacza to mniej serdecznego zaangażowania. Wciąż można wkładać serce i nie tracić zaangażowania. Ale można czynić to mądrzej.


I takie podsumowanie.
I. W miejsce roli WYBAWICIELA
wyręczanie, zgody dla świetego spokoju,narzucanie sie z pomocą, przyznawanie racji,litowania się
możliwe
empatyczne poszanowanie granic,podsuwanie rozwiązań,współpraca,słuchanie,wyrażanie troski i wspólczucia, mądre wymaganie.

II.zamiast roli OFIARY
narzekanie, obwinianie sie, democstracyne cierpienie, poswiecenie,bezwolne poddanie
możliwe
otwarte i stanowcze wyrażanie swoich potrzeb,emocji, opinii,zastrzeżeń,"stawianie granic",troska o siebie.

III.W miejsce roli PRZEŚLADOWCY
oskarżanie,pietnowanie,obrażanie,stosowanie "języka TY..."
mozliwe
stanowczo i z szacunkiem komunikowanie opinii, ocen,wymagań,zastrzeżeń,ostrzeżeń...(2012-07-17 21:07:22) Wiadomość została zmodyfikowana

”Módlcie się tak, jakby wszystko zależało od Boga, działajcie zaś tak jakby wszystko zależało wyłącznie od wasUżytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 102534 wiadomości w 2632 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera