Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- POGOTOWIE ROJOWE

 
Przeglądający to forum i korzystający z niego - miejcie świadomość, że w całości powstało i przez 11 lat kierowane było aż do śmierci przez Kdr.Pirxa.
Obecnie pozostanie w formie tylko do odczytu, bez możliwości pisania nowych postów. Korzystając, uszanujcie pamięć Wiesława.
Osoby, które tu zabłądziły, SPP Polanka zaprasza na obecnie aktywne forum forum.spp-polanka.org
polanka » Forum » forma na ule poli... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 2 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2011-03-22 05:30:15 napisana przez Czarnotrzewiak
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 48 wiadomości na 5 stronach [<<< 1 2 3 4 5 ]
Czarnotrzewiak
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 14
Ostatni post: 2011-03-22 05:30:15
GG: 9740674


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. RE: forma na ule poliuretanowe
2009-12-21 11:35:45 | URL: #
    Kdr.Pirx -Nie biorąc pod uwagę ceny form tylko cenę produktu , już w tej chwili wiem że mogę te ule odlewać dla siebie a nadwyżkę sprzedać z zyskiem.Daje mi tą możliwość cena produktu którą wynegocjowałem u pewnego producenta.Nie będę przy tym oszczędzał na twardości , która przy korpusie będzie wynosić 150 kg na 1 m sześcienny.Wylotek w korpusie musi pozostać w tym miejscu ponieważ formy na korpusy mam już gotowe.Pocienienia też są bo tak sobie to zaplanowałem i tak pozostanie.Myślałem o pozostawieniu inicjałów , ale to można zrobić wytłaczając je na blaszce aluminiowej i przyklejając ją do wewnętrznej ścianki formy.Zapraszam do obejrzenia zdjęcia mojego pierwszego odlewu.Znajduje się na forum ,,Zagajnik,,w temacie ,,ule z poliuretanu,,
Pozdrawiam

hornisse
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 848
Ostatni post: 2014-10-26 20:41:10


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: forma na ule poliuretanowe
2009-12-21 12:48:15 | URL: #
    Koledzy przeczą sobie... dlaczego,? ustalone było, że ule maja być drewniane, a Wy teraz publicznie dywagujecie nad plastikiem, wciskacie kit o zdrowiu i ludzi pakujecie do poliuretanu...Z poliuretanu to sobie możecie zrobić kibel, a może trumnę, ale nie ul dla pszczół. Powiem wprost - do ch.u.j.a jest to nie podobne ... (Admin - wywal ten post po 16tej - niech ćwoki poczytają)

(2009-12-21 13:19:57) Wiadomość została zmodyfikowana
^czarnotrzewiak
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 8
Ostatni post: 2009-12-23 12:14:47


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
3. RE: forma na ule poliuretanowe
2009-12-22 12:38:23 | URL: #
    Witam!
Czy ktoś z Kolegów używał farb silikonowych do malowania uli z poliuretanu ?Podobno świetnie zdają egzamin.
Pozdrawiam.

^waldek2
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 73
Ostatni post: 2015-05-17 12:45:40


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: forma na ule poliuretanowe
2009-12-22 14:29:29 | URL: #
    witam
Moje przemyślenia co do uli ze sztywnej pianki poliuretanowej:
Nie podlega dyskusji to, że sztywne pianki poliuretanowe są najlepszymi izolatorami cieplnymi. To tak ogólnie.
Przewodność cieplna pianki jest zależna od gęstości, to znaczy im więcej będzie tego towaru(komponentów pianki w metrze sześciennym) to produkt końcowy będzie bardziej twardy, ale i też będzie miał większą przewodność cieplną.Korpus będzie zimnieszy.
Podawanie współczynnika przewodności ciepła =0.018 - 0,025 W/mK i dalej przyjmowanie że nie będę oszczędzał na twardości, która przy korpusie będzie wynosić 150 kg na 1 m sześcienny, jast trochę błędne. Dla tej gęstości współczynnik przewodzenia wynosi ok. 0,035 W/mK. I tu należałoby posłuchac uwag Kadr.Prixa i kol.Mirage co do pocieniania ścianki korpusa. Kiedyś pokazywał zdjęcia przemarzania korpusów poliuretanowych.
Nie czytałem książki pana Orczyka, ale myślę że współczynniki podaje porównując różne grubości płyt ze styropianu i pianki poliuretanowej.
Dalej: moje przemyślenia co do oddychania pianki poliuretanowej i posługiwania się zwrotem <oporu dyfuzyjnego> --dyfuzja jest to przemieszczanie się wilgoci przez przegrodę w naszym rozważaniu przez ściankę ula. Sztywne pianki poliuretanowe mają pory zamknięte i takie należy używać na izolacje termicznej. To gdzie jest to oddychanie, jak bańki powietrza są zamknięte w sztywnej otoczce tworzywa sztucznego?
Są jeszcze różnej twardości pianki poliuretanowe elastyczne o porach otwartych np. gąbki. To też są pianki poliuretanowe.W tym przypadku na pewno możemy posługiwać się oporem dyfuzyjnym.

Dobierając poliuretan na korpus ula należy wypośrodkować parametry gęstości i przewodności cieplnej. Tu możemy sobie dowolnie experymentowac i tracić pieniądze, dobierając gęstość pianki.
A ta za każdym razem może być różna, bo to też zależy od wielu parametrów( temperatura formy, jakość wymieszania ….).
Ja decydując się na samodzielną produkcję uli poliuretanowych przeprowadzałbym długie rozmowy najpierw z technologami od pianek z różnych firm. Niech mi powiedzą jak zależy twardość od przewodności i grubości ścianki ula. Potem z przedstawicielem handlowym negocjowałbym cenę.

Pytanie do >czarnotrzewiak<: ile kosztuje Ciebie jeden korpus (bez twojej pracy, bez kosztów formy ale uwzględniając stratę pianki na nadlewki,kuriera,koszt opakowania ).Umię to policzyć, ale ile Ciebie to kosztuje?Napisz to w złotówkach.

Dobrze by było, żeby Pani reklamująca firmę sprzedającą komponenty do produkcji ula poliuretanowego namówiła technologa żeby tu na forum udzielił pszczelarzom odpowiedzi na zadawane pytania. I żeby wiedział, że może być nerwowo.

Popieram wypowiedzi w całej rozciągłości Kadr.Prixa i Miraga. Wykonac korpus poliuretanowy nie wystarczy mieć formę i komponenty.To nie wazelina, to też moje zdanie.

pozdrawiam


(2009-12-22 14:54:41) Wiadomość została zmodyfikowana
^roburus
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 91
Ostatni post: 2015-08-09 14:56:41


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: forma na ule poliuretanowe
2009-12-22 18:59:43 | URL: #
    Witam
Może wtrącę coś od siebie, kilka lat temu jeden z pszczelarzy wykonał formę do wykonywania odlewów uli z poliuretanu, którą mi użyczył, po wykonaniu korpusów 1/2 dadant, przeniosłem do nich część rodzin. Ule zachowują się bardzo dobrze, a praca w nich to czysta przyjemność, są przede wszystkim lekki a przy odrobinie ostrożności nie uszkadzają się i posłużą przez wiele lat. Jak tylko znajdę czas wykonam jeszcze kilka ulików.
A jeśli chodzi o sprawy techniczne to należy zwrócić uwagą na temperaturą w jakiej są wytwarzane (ale o tym już było pisane wcześniej), wilgotność która przy poliuretanie ma duże znaczenie. Przygotowanie mieszanki poliuretanowej ze względu na jej dość szybką reakcję jest rzeczą bardzo kłopotliwą do tego dochodzi jeszcze konieczność przelania jej do ula i jego uszczelnienie, naprawdę trzeba się zwijać jak w ukropie ale jest to możliwe. W tym roku widziałem pistolet do malowania poliuretanem i to byłoby rozwiązanie tego problemu gdyż w wymiennej dyszy następuje mieszanie. Niestety dysza nie była droga ale urządzenie podające to koszt kilku tys. euro.
Jeżeli chodzi o przenikalność cieplną to mimo tak ostrej zimy jaką mieliśmy w ostatnich dniach jak również w latach poprzednich nie zauważyłem jakiś skutków ubocznych związanych z zimowlą w poliuretanie. Jeśli padła mi jakaś rodzina to tylko i wyłącznie na moje własne życzenie.
Wracając do słów kolegi który mówił że ule drewniane i tylko drewniane, to nie mam nic przeciwko. Są tacy co wykuwają dziuple w pniach drzew i w nich hodują pszczoły, a są tacy co chcą hodować w poliuretanach, wszystko zależy od upodobań.

^czarnotrzewiak
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 8
Ostatni post: 2009-12-23 12:14:47


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
6. RE: forma na ule poliuretanowe
2009-12-23 12:14:47 | URL: #
    Kolego ,,Waldek 2,, .
Wynegocjowanej ceny nie będę zdradzał , ponieważ obiecałem to producentowi.Mogę tylko napisać że korpus ulowy wielkopolski 10 -cio ramkowy mogę sprzedać za 55 zł , styropianowy kosztuje 59 zł.Przy zakupie dziesięciu jedenasty daję gratis.
Pozdrawiam.

^1truten
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 1
Ostatni post: 2011-03-12 01:44:55


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
7. RE: forma na ule poliuretanowe
2011-03-12 01:44:55 | URL: #
    prosze o zdjęcie ula wielkopolskiego, czy wręgi sa z drzewa czy tworzywo


truteń
Czarnotrzewiak
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 14
Ostatni post: 2011-03-22 05:30:15
GG: 9740674


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
8. RE: forma na ule poliuretanowe
2011-03-22 05:30:15 | URL: #
    Witam !
Zdjęcia moich uli zamieściłem na forum Ambrozja.
Pozdrawiam

Wyświetlam 48 wiadomości na 5 stronach [<<< 1 2 3 4 5 ]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 61228 wiadomości w 3871 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera