Logo  
Menu
- Odpowiedz
- Spis wątków
- Napisz nowy wątek
- Spis kategorii
- Szukaj
- Zaloguj się
- Przypomnij mi moje hasło!
- Zarejestruj się
- POGOTOWIE ROJOWE

 
Przeglądający to forum i korzystający z niego - miejcie świadomość, że w całości powstało i przez 11 lat kierowane było aż do śmierci przez Kdr.Pirxa.
Obecnie pozostanie w formie tylko do odczytu, bez możliwości pisania nowych postów. Korzystając, uszanujcie pamięć Wiesława.
Osoby, które tu zabłądziły, SPP Polanka zaprasza na obecnie aktywne forum forum.spp-polanka.org
polanka » Forum » Granty "pszc... »

Strony, które warto odwiedzić
Wszystkie fora czyta aktualnie 1 osób
» Dodaj swoją reklamę «
- r e k l a m a -

Ostatnia wiadomość w wątku: 2015-03-16 15:00:18 napisana przez ^robinhuud
Pokaż ostatnią wiadomość

Wyświetlam 19 wiadomości na 2 stronach [ 1 2 >>>]
^robinhuud
Użytkownik lokalny

robinhuud

Napisanych postów: 1879
Ostatni post: 2015-09-08 18:15:29


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
1. Granty "pszczelarskie"
2013-12-02 15:37:09 | URL: #
    W Polsce kasa podatnika przeznaczona na na badania naukowe mielona jest przez NCN

http://www.ncn.gov.pl/

Kolega krzysglo w wątku "imprezy pszczelarskie" podał link do galerii zdjęc z ostatniej imprezy pszczelarskiej w Białowieży. Na jednym ze zdjęć (bodaj 34) widać numer grantu NCN. Grantu związanego jakoś z pszczołami.
Czy ktoś potrafi znaleźć inne granty "pszczelarskie"? Wydaje mi się ciekawym śledzenie na forach internetowych takich grantów. To są nasze pieniążki podatników, często niemałe. Szczególnie zaciekawiłby mnie ewentualny grant na dennicową pułapkę feromonową na warrozę, opiniowaną wg zapewnień boguchwalskich przez prezydenta PZP (ale pewnie nie dla NCN). Szukałem i nie znalazłem.
Jak przydzielane są granty? - polecam artykuł dyrektora NCN prof. dr hab. inż. Andrzeja Jajszczyka.
To trzeba przeczytać, by zrozumieć jak dzielona jest w Polsce kasa podatnika na badania naukowe. By zrozumieć również, dlaczego nie ma grantu związanego z warrozą, a są granty "okołopszczelarskie" i "pszczelarskie" w dziedzinach wydawałoby się mniej ważnych dla pszczelarzy. Aby wreszcie zrozumieć, gdzie aktualnie znajduje się polska nauka pszczelarska.
http://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/centrum-prasowe/2012.10-FA-filar-jakosci-procedur-grantowych.pdf

Wyszukałem na ww www kilka takich grantów z konkursów z ostatnich lat z pozycją na liście rankingowej konkursu, tematem, nazwiskiem naukowca i sumą grantu do jego dyspozycji w złociszach. Być może nie są to wszystkie granty, może coś przeoczyłem. Ale i te dają pewien obraz.

Konkurs ogólny - panel NZ9

25 Wpływ środowiska na płodność trutni pszczoły miodnej dr hab. inż. Krystyna Elżbieta Czekońska Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; Wydział Ogrodniczy 132 700 zł

Bez stopnia doktora - panel NZ9

13 Oznaczanie zawartości całkowitych metali śladowych w miodach pszczelich z zastosowaniem atomowej spektrometrii absorpcyjnej z atomizacją w płomieniu oraz ekstrakcji do fazy stałej bez konieczności rozkładu próbek mgr inż. Helena Stecka Osoba fizyczna 100 453 zł

Międzynarodowe niewspółfinansowane - panel NZ

28 Monitorowanie strat rodzin pszczoły miodnej dr hab. Grażyna Maria Topolska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; Wydział Medycyny Weterynaryjnej; 54 080 zł

Konkurs Fuga - panel NZ

10 Wpływ zanieczyszczenia środowiska metalami ciężkimi na proces zapylania roślin kwiatowych przez owady dr Dawid Andrzej Moroń Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt 388 000 zł.

Konkurs Harmonia, panel NZ

Tu coś o dużym "pasożycie" pszczelim
9 Rozpoznanie czynników ekologicznych determinujących występowanie szkód powodowanych przez niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos) na poziomie biogeograficznym, populacyjnym i osobniczym: ekologia konfliktu w relacji człowiek-dzikie zwierzęta dr Nuria Selva Fernandez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk 775 639 zł.

Niestety, nie udało mi się trafić na grant z warrozą w tle. Znalazłem coś zbliżonego: roztocza na wróblu holoarktycznym. Wróbel z pasożytującymi nań roztoczami jak widać lepiej przypadł do gustu recenzentom niż pszczoła miodna.

1 Relacje w obrębie układu pasożyt-żywiciel oraz bioróżnorodność prostigmatycznych roztoczy (Acari: Acariformes) permanentnych pasożytów ptaków wróblowych (Aves: Passeriformes) Holarktyki dr Maciej Konrad Skoracki Uniwersytet im. Adama Mickiewicza; Wydział Biologii 232 906zł.

Bez komentarza.Prezydent pięciu pni. Przewodniczący Rady pasieki

^Atena
Użytkownik lokalny

Atena

Napisanych postów: 1890
Ostatni post: 2015-09-19 08:19:38


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
2. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-02 16:30:39 | URL: #
    Wiódł ślepy kulawego. Peregrynacja taka jest cholernie kosztowna.

^robinhuud
Użytkownik lokalny

robinhuud

Napisanych postów: 1879
Ostatni post: 2015-09-08 18:15:29


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
3. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-04 07:27:40 | URL: #
    Numer 5 na liście Rady Naukowej PZP - dr hab. Grażyna Maria Topolska

Grant Narodowego Centrum Nauki w kategorii "Międzynarodowe niewspółfinansowane" - panel NZ (nauki o życiu)

"Monitorowanie strat rodzin pszczoły miodnej" dr hab. Grażyna Maria Topolska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; Wydział Medycyny Weterynaryjnej.
Wysokość grantu: 54 080 zł

Szczere gratulacje!
Szkoda, że tym razem temat jakby z zakresu obowiązków grabarza, a nie lekarza pszczół. Chociaż lekarz też przecież wypisuje akt zgonu. Chyba trzeba będzie Pani doktor pomóc, bo nie wiadomo ile jest tych uli w Polsce. Ja mam 5, ale chciałem ostatnio zgłosić 15, by załapać się na zakup nowego ula z refundacją. Później bym zgłosił, że 10 padło (probably CCD) i było by OK.Prezydent pięciu pni. Przewodniczący Rady pasieki
Piotr_S
Moderator

Napisanych postów: 685
Ostatni post: 2015-10-25 13:04:50


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
4. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-04 08:26:50 | URL: #
    ^robinhuud napisaďż˝/a:
> Później bym
> zgłosił, że 10 padło (probably CCD) i było by OK.

Nie byłoby OK. Każdy, także pszczelarz, ponosi odpowiedzialność prawną za składanie fałszywych oświadczeń. Protestuję przeciwko wskazywaniu działań które podważają statutowy cel stowarzyszenia "ochrona godności i dobrego imienia pszczelarzy".


Honey is unfairly treated. Imagine a bottle of wine with the words: "A mixture of wines from the European Union and non-EU countries" on the label. Unimaginable, isn't it? I ask why?
^Atena
Użytkownik lokalny

Atena

Napisanych postów: 1890
Ostatni post: 2015-09-19 08:19:38


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
5. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-04 08:33:23 | URL: #
    Może p.dr wesprze postulat wielu pszczelarzy by WRESZCIE POLICZYĆ I SIĘ I ULE.

^robinhuud
Użytkownik lokalny

robinhuud

Napisanych postów: 1879
Ostatni post: 2015-09-08 18:15:29


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
6. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-04 09:34:42 | URL: #
    Ja tylko chciałem tak przestrzec Panią Dr i innych przed braniem bez zastrzeżeń niektórych cyfr z niektórych źródeł. Po zbiciu termometru temperatura gorączkującemu zazwyczaj nie spada.


Prezydent pięciu pni. Przewodniczący Rady pasieki
Mittelwand
Użytkownik globalny

Napisanych postów: 162
Ostatni post: 2015-02-13 08:10:54


Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
7. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-09 22:00:01 | URL: #
    Sami pszczelarze są winni temu, że nic statystycznie się nie zgadza. Ja kilka lat temu "przyznając" się na Zagajniku do wysokich strat zimowych w mojej pasiece które wynikały z błędów w zwalczaniu roztoczy warrozy naraziłem się na dziwne komentarze. Cóż upadek 50% rodzin pszczelich nie jest powodem do dumy, ale uważam , iż lepsza prawda niż bajanie. Ciekawi mnie fakt z jaką pewnością Robin wskazuje winnych w różnych wątkach i właściwie na każdy temat. To bardzo interesujące ale też mocno spolaryzowane opinie. Aż strach wchodzić w polemikę i się narazić. Podyskutowałbym na kilka tematów ale chyba za bardzo cenię swój odzyskany spokój, a agresja nie jest moją mocną stroną. Proponuję pogadać o pszczołach...


Miłośnik dobrej krainki
^robinhuud
Użytkownik lokalny

robinhuud

Napisanych postów: 1879
Ostatni post: 2015-09-08 18:15:29


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
8. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-09 22:50:29 | URL: #
    Dziękuję za pozytywną w sumie ocenę mej pracy na forum. Jak każdy człowiek daję się czasem ponieść emocjom. Ostatnio byłem niegrzeczny w stosunku do Vito45 i do e_klemensa. Ale sprawę przemyślałem, przeprosiłem kolegów i zmieniłem styl na grzeczniejszy. Postaram się pozostać w tym nurcie. Co do tzw "wskazywania winnych" to zawsze podaję źródła informacji, linki itp. Według mnie problem w polskim pszczelarstwie polega na tym, że pszczelarze właśnie gadają o pszczołach. Gadają, gadają, gadają. Ale są pszczelarze, którzy żyją z pszczół i są "pszczelarze", którzy żyją z pszczelarzy udając przy tym pszczelarzy. To im bardzo zależy, by pszczelarze gadali gadali o pszczołach. Gadanie o pszczołach, to też gadanie o pszczelarzach. Pszczelarze są o wiele ciekawsi od pszczół. Napisz w tym wątku coś o grantach pszczelarskich w Austrii, a nie o mnie. Twój artykuł w listopadowym PP przeczytałem przypadkowo. Zamiast tego co napisałeś wolałbym poczytać o innych sprawach, których się domagam i które były mi nawet obiecane. Nie obraź się, z mojego punktu widzenia twój artykuł jest mówiąc językiem pszczelarskim "wypełniaczem" (klockiem) w niskonakładowym organie, choć zawiera fajne sprawy. Ale teraz jest według mnie ważniejszym coś innego. Chociażby finansowanie remontu DP Kamianna, stan konta Funduszu Rozwoju Pszczelarstwa, praca nowej Rady PZP i jeszcze parę tam takich. O pszczołach możemy pogadać po organizacyjnej robocie pszczelarskiej, a ta leży.


Prezydent pięciu pni. Przewodniczący Rady pasieki
^POLBART
Użytkownik lokalny

Napisanych postów: 188
Ostatni post: 2015-04-04 16:55:29


Napisz e-mail do autora Odwiedź stronę domową autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
9. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-10 03:46:26 | URL: #
    Co byście tam Wszyscy nie pisali i jakbyście się wzajemnie nie przepraszali, to w 95% pieniądze skierowane na badania w sektorze pszcelarskim, na bieżacy czas, są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Wyniki "badań" nie wnoszą nic a nic w sferze pomocy pszczelarzom.

Tak źle jeszcze nigdy nie było.
Być może nie znam dokonać całego polskiego pszczelarskiego oficjalnego środowiska naukowego, dlatego napisałem o 95-ciu procentach.
Jedyne co mi w ostanich latach utkwiło w pamieci to praca dr Macieja Howisa o wpływie kwasów sosowanych w walce z warrozą na pszczoły.
Pszczół nie wolno polewąć niczym. Nawet wodą. Bóg nie stworzył je po to aby pływały. Stworzył je po to aby fruwały.

Pozdrawiam,
polbart

(2013-12-10 03:54:11) Wiadomość została zmodyfikowana

www.polbart.com
^robinhuud
Użytkownik lokalny

robinhuud

Napisanych postów: 1879
Ostatni post: 2015-09-08 18:15:29


Napisz e-mail do autora Napisz prywatna wiadomosc do tego autora
10. RE: Granty "pszczelarskie"
2013-12-17 22:49:04 | URL: #
    ^POLBART napisaďż˝/a:

> Jedyne co mi w ostanich latach utkwiło w pamieci
> to praca dr Macieja Howisa o wpływie kwasów
> sosowanych w walce z warrozą na pszczoły.
> Pszczół nie wolno polewąć niczym. Nawet wodą. Bóg
> nie stworzył je po to aby pływały. Stworzył je po
> to aby fruwały.

Tutaj link do tej ubiegłorocznej pracy doktorskiej, gdyby ktoś chciał poczytać o skutkach stosowania kwasów. Warto przeczytać nawet same wnioski końcowe. (trzeba trochę poczekać na tekst - 109 stron)

http://www.dbc.wroc.pl/Content/17956/Howis_M_doktor_055_DBC.pdf?handler=pdf

Przydałaby się obiektywna analiza na podobnym poziomie całej chemii pszczelarskiej, a więc apiwarolu, bajwarolu, perizinu, BeeHivCleanu, Ambrozolu, rapicidu, klartanu i innych.


(2013-12-17 23:23:17) Wiadomość została zmodyfikowana

Prezydent pięciu pni. Przewodniczący Rady pasieki
Wyświetlam 19 wiadomości na 2 stronach [ 1 2 >>>]


Użytkownik: Gość
Status: Niezalogowany

Statystyki
Na forum jest 1 użytkowników. W tym: 0 zalogowanych, 1 gości
Na forum znajduje się 61228 wiadomości w 3871 wątkach.

:: Odpowiedz :: Spis wątków :: Napisz nowy wątek :: Spis kategorii :: Szukaj :: Zaloguj się :: Przypomnij mi moje hasło! - Zarejestruj się

 
Forum dyskusyjne obsługiwane przez
free4web.pl - Darmowe narzędzia dla webmastera